Zapalenie ucha w ciąży
Zapalenie ucha to bardzo częsta infekcja u niemowląt, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, ale przypadłość ta może pojawić się również u osób dorosłych. Stan zapalny ucha można obecnie bez problemu wyleczyć, ale w przypadku ciężarnych kobiet należy zachować ostrożność. Niektóre leki stosowane w leczeniu zapalenia ucha wewnętrznego, ucha środkowego i ucha zewnętrznego nie pozostają bowiem obojętne dla rozwijającego się płodu.
1. Przyczyny i objawy zapalenia ucha w ciąży
Infekcja ucha pojawia się, gdy bakterie lub wirusy dostają się do ucha. Styczność z patogenami powoduje stan zapalny, który może przyczynić się do tymczasowej utraty słuchu oraz wielu innych niepokojących objawów. U osób dorosłych zapalenie ucha jest najczęściej spowodowane niedrożnością trąbki słuchowej. Jest to wąska rurka, która łączy ucho środkowe z gardłem. Trąbka słuchowa równoważy ciśnienie w uchu środkowym z ciśnieniem atmosferycznym, a także odprowadza wydzielinę z ucha środkowego. Jeśli dochodzi do jej zablokowania, wydzielina z ucha lub zainfekowany płyn nie mogą być odprowadzone na zewnątrz. W rezultacie płyn może powodować nacisk na bębenek. Gdy ucho środkowe jest zatkane, bakterie i wirusy zaczynają się namnażać.
W większości przypadków infekcje ucha pojawiają się na skutek kontaktu z bakteriami lub wirusami wywołującymi powszechnie występujące przypadłości: przeziębienie, grypę lub infekcje zatok. Z tego względu ciężarne kobiety powinny być bardzo ostrożne w okresach zwiększonej zachorowalności. Jeśli u kobiety spodziewającej się dziecka pojawiły się symptomy zapalenia ucha takie jak ból ucha, ból głowy, pogorszenie słuchu, wydzielina z ucha lub uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niezwykle ważne jest określenie rodzaju infekcji. Po ustaleniu przyczyny zapalenia ucha można zdecydować się na właściwy sposób leczenia infekcji.
2. Leczenie infekcji ucha w ciąży
W przypadku ciężkiej infekcji bakteryjnej lekarz może przepisać antybiotyk, by złagodzić objawy zapalenia ucha wewnętrznego lub środkowego. Ogromnie ważne jest jednak upewnienie się, że dany lek nie wpłynie negatywnie na rozwijający się płód. Ciężarne mogą skorzystać również z niektórych domowych sposobów na infekcję ucha. Do ucha można przykładać ciepły okład. Jeśli u przyszłej mamy pojawiły się symptomy wskazujące na przeziębienie, grypę lub zapalenie zatok, powinna skonsultować się z lekarzem, gdyż w wyniku tych przypadłości rośnie ryzyko infekcji ucha. Aby rozrzedzić wydzielinę, można zastosować inhalacje parowe. Korzystne może być również skorzystanie z ziół, warto jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem niestandardowych metod terapii.