Ból ucha
Ból ucha u dzieci pojawia się dosyć często, szczególnie w młodszym wieku. Nie jest to choroba, ale objaw towarzyszący różnym schorzeniom. Przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej pojawia się w wyniku obecności ciała obcego w uchu czy stanu zapalnego ucha. Niekiedy towarzyszą mu bolesność i powiększenie węzłów chłonnych, co świadczy o toczącej się infekcji w organizmie. Ciało obce w uchu może podrażniać błędnik, w wyniku czego mogą pojawić się nudności i wymioty.
1. Przyczyny bólu ucha
Ból ucha może pojawić się w każdym wieku, jednak w większości przypadków pojawia się on u dzieci. Przyczyn dolegliwości bólowych uszu może być wiele. Najczęściej jednak występują, gdy obecne jest ciało obce w uchu malucha, szczególnie gdy zalega ono przez dłuższy czas. Każdy rodzic doskonale wie, że małe dziecko lubi bawić się małymi przedmiotami i wkładać je do nosa, ucha czy jamy ustnej. Należy więc uważać na to, czym bawi się nasz maluch. Do innych przyczyn zalicza się urazy ucha, np. w wyniku upadku czy uderzenia. Towarzyszą mu wtedy także inne widoczne dolegliwości. Ból ucha pojawia się jako objaw istniejącego wewnątrz ucha czyraka – zwykle jest to czyrak przewodu słuchowego lub czyrak znajdujący się w jego otoczeniu.
Niekiedy ból ucha u dzieci wywołany jest ostrym lub przewlekłym zapaleniem ucha środkowego, nerwobólami czy półpaścem usznym. Bóle ucha może wywołać także zalegający zawilgocony korek woszczynowy. Ból uszu może nie wynikać ze zmian chorobowych toczących się w uchu, lecz pojawić się w przypadku schorzeń w otoczeniu narządu słuchu. Zmiany w jamie ustnej, gardle, krtani czy szyjnej części kręgosłupa objawiają się bólem, który może promieniować do ucha.
2. Postępowanie przy bólu ucha
Gdy pojawia się ból ucha u dziecka, należy zgłosić się do laryngologa w celu wykrycia jego przyczyny. W przypadku, gdy ból wywołany jest obecnością ciała obcego, nie należy samemu go usuwać, gdyż istnieje możliwość jego przesunięcia w głąb ucha, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ucha i ciężkich powikłań. Taką czynność powinien wykonać lekarz. Zwlekanie z wizytą u laryngologa może spowodować pęknięcie błony bębenkowej, pojawienia się zapalenia wyrostka sutkowatego w uchu, a nawet trwałego uszkodzenia słuchu. W takich wypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Nie zaleca się domowych sposobów leczenia, a przede wszystkim wkraplania do chorego ucha płynów, kropli, olejków czy spirytusu kamforowego, gdyż zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że istnieje ryzyko istnienia uszkodzonej błony bębenkowej.
Gdy ból ucha wynika z obecności wody w uszach dziecka, np. po kąpieli, należy wtedy osuszyć uszy ręcznikiem, ale nic do nich nie wkładać. Kiedy zostaje zdiagnozowane zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, lekarz najczęściej przepisuje odpowiedni antybiotyk dla dziecka. Można stosować ciepłe okłady na bolesne węzły chłonne oraz leki przeciwbólowe. Gdy dochodzi do uszkodzenia błony bębenkowej, lekarz oczyszcza przewód słuchowy. W większości ulega ona samoistnemu zamknięciu w ciągu ok. 2 tygodni.