Trwa ładowanie...

Najlepsze sposoby na przeziębienie

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 28.05.2017 17:32
Najlepsze sposoby na przeziębienie
Najlepsze sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to choroba objawiająca się katarem, podrażnieniem gardła, kaszlem, a także stanem podgorączkowym. Zazwyczaj atakuje w okresie jesiennym i zimowym. Jak można zapobiegać przeziębieniu? Jak z nim walczyć? Jakie mogą być po nim powikłania?

spis treści

1. Po czym poznać, że to przeziębienie?

Przeziębienie objawia się podrażnieniem nosa i gardła. Po pewnym czasie pojawia się katar. Wydzielina z nosa po kilku dniach może zmienić barwę z żółtej na zieloną. Kolejnymi objawami, które mogą pojawić się przy przeziębieniu, są kaszel, ból głowy, ból gardła, a także ból mięśni i osłabiony apetyt.

Przeziębienie objawia się podrażnieniem nosa i gardła
Przeziębienie objawia się podrażnieniem nosa i gardła (123RF)

2. Jak leczyć przeziębienie?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pierwszą bronią w walce z objawami przeziębienia jest spożywanie dużej ilości płynów i odpoczynek. Kolejny krok to sięgnięcie po preparaty z witaminą C i cynkiem. Rosół nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale rozgrzeje ciało i wzmocni organizm, który będzie miał więcej sił w walce z infekcją.

Jeżeli zachoruje dziecko, które nie skończyło 6 lat, nie należy podawać mu żadnych leków na kaszel ani na przeziębienie bez konsultacji z lekarzem. Warto również pamiętać, że antybiotyk nie jest rozwiązaniem w przypadku przeziębienia. Odpowiadają za nie wirusy, a antybiotyk jest lekiem zwalczającym bakterie.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

3. Zapobiegaj, zamiast leczyć

Zamiast leczyć się z przeziębienia, zawsze lepiej jest mu zapobiegać. Najprostszą metodą chroniącą przed infekcjami jest częste mycie rąk. Do dezynfekcji możemy używać antybakteryjnego mydła. Drugą metodą jest unikanie osoby, która już jest przeziębiona. Podczas kichania i napadu kaszlu rozsiewane są wirusy. Po trzecie, warto wzmocnić swoją odporność, aby wirusom trudniej było zaatakować nasz organizm. Warto zatem:

  • pić dużo płynów;

  • spożywać jogurty naturalne, które zawierają żywe kultury bakterii;

  • wysypiać się, wówczas organizm ma więcej siły, aby przeciwstawić się chorobie.

Bierne palenie może zwiększyć naszą podatność na infekcje, należy go więc unikać. To samo tyczy się przyjmowania antybiotyków. Przyjmuj je tylko w razie konieczności. Po antybiotykoterapii organizm jest bowiem osłabiony i może chwycić kolejną chorobę.

Musisz to wiedzieć

4. Jakie mogą być powikłania po przeziębieniu?

Jeżeli zignorujemy pierwsze objawy przeziębienia i nie zastosujemy żadnego leczenia, nasz organizm nie będzie miał czasu i szansy, aby zwalczyć atak wirusów. Katar i kaszel trwający drugi tydzień to już powód, aby zgłosić się do lekarza. Może bowiem dojść do zapalenia zatok lub nawet do zapalenia oskrzeli czy też zapalenia płuc. U dzieci powikłaniami po przeziębieniu mogą być bakteryjne infekcje ucha lub zapalenie ucha środkowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze