Katar u dziecka – co robić?
Katar to najczęstsza dolegliwość, jaka dotyka dzieci w niemal każdym wieku. Może być wywołany przez wirusy lub bakterie, ale zawsze wymaga uwagi ze strony rodzica, by nie doszło np. do zapalenia ucha.
Dlaczego dzieci tak często miewają katar? Jest to związane z ciągłym dojrzewaniem ich układu immunologicznego, który nie jest jeszcze w stanie skutecznie walczyć z drobnoustrojami. Dolegliwości tej sprzyja również uczęszczanie do żłobka lub przedszkola. Infekcje – zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych, jak również ucha środkowego – mogą być diagnozowane u dziecka nawet 6-8 razy w roku.
1. Nieżyt nosa
O katarze mówimy wówczas, gdy na skutek zapalenia błona śluzowa nosa produkuje wydzielinę w nadmiernych ilościach. W zależności od rodzaju zakażenia może przyjmować postać przezroczystego i wodnistego śluzu (przy etiologii wirusowej) lub gęstej, ropnej wydzieliny o odcieniu żółto-zielonym (przy zakażeniu bakteryjnym). Katar może również podrażniać tylną ścianę gardła. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiedni syrop na kaszel. Może być on bowiem równie uciążliwy, co wyciekający z jam nosa katar.
Nieżytowi nosa może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, osłabienie węchu, ból głowy, a w przypadku najmłodszych dzieci – problemy z ssaniem piersi.
2. Ostry nieżyt nosa
U dzieci katar ma najczęściej pochodzenie wirusowe, czemu sprzyja łatwość rozprzestrzeniania się przeziębienia drogą kropelkową (stąd tak ważne jest uczenie dzieci od najmłodszych lat zasłaniania ust przy kasłaniu i kichaniu oraz przypominanie o częstym myciu rąk).
Katar może również pojawić się w przebiegu takich chorób jak: grypa, ostre zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli. Często również jest stanem poprzedzającym zapalenie ucha środkowego.
Katar ropny może z kolei być objawem bakteryjnego ostrego zapalenia zatok przynosowych. W leczeniu tego schorzenia niezbędny będzie antybiotyk.
3. Leczenie kataru u dzieci
Katar o pochodzeniu wirusowym leczy się objawowo. Podstawą jest regularne udrażnianie nosa za pomocą aspiratora, jak również nawilżanie jego śluzówki (u niemowląt przy użyciu wody morskiej, a u dzieci powyżej 3. roku życia – za pomocą inhalacji z soli kuchennej lub olejków eterycznych). Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w mieszkaniu. Konieczne będzie również zwiększenie ilości płynów w diecie oraz układanie dziecka do snu z wyżej podniesioną głową.
U dzieci, które skończyły dwa latka, przez 4-5 dni można stosować krople obkurczające błonę śluzową nosa.
Musisz to wiedzieć
4. Przewlekły katar u dzieci
Nieustannie nawracający katar u dzieci może być objawem alergii (alergiczny nieżyt nosa, tzw. katar sienny). Najczęściej z nieżytem nosa współwystępują: zaczerwienione spojówki, łzawienie i kichanie. Alergenami w przypadku takich objawów są najczęściej pyłki drzew, roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt.