Trwa ładowanie...

Katar u dziecka – co robić?

Katar to najczęstsza dolegliwość, jaka dotyka dzieci w niemal każdym wieku. Może być wywołany przez wirusy lub bakterie, ale zawsze wymaga uwagi ze strony rodzica, by nie doszło np. do zapalenia ucha.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Dlaczego dzieci tak często miewają katar? Jest to związane z ciągłym dojrzewaniem ich układu immunologicznego, który nie jest jeszcze w stanie skutecznie walczyć z drobnoustrojami. Dolegliwości tej sprzyja również uczęszczanie do żłobka lub przedszkola. Infekcje – zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych, jak również ucha środkowego – mogą być diagnozowane u dziecka nawet 6-8 razy w roku.

spis treści

1. Nieżyt nosa

O katarze mówimy wówczas, gdy na skutek zapalenia błona śluzowa nosa produkuje wydzielinę w nadmiernych ilościach. W zależności od rodzaju zakażenia może przyjmować postać przezroczystego i wodnistego śluzu (przy etiologii wirusowej) lub gęstej, ropnej wydzieliny o odcieniu żółto-zielonym (przy zakażeniu bakteryjnym). Katar może również podrażniać tylną ścianę gardła. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiedni syrop na kaszel. Może być on bowiem równie uciążliwy, co wyciekający z jam nosa katar.

Katar to uciążliwa niedrożność nosa
Katar to uciążliwa niedrożność nosa (123RF)

Nieżytowi nosa może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, osłabienie węchu, ból głowy, a w przypadku najmłodszych dzieci – problemy z ssaniem piersi.

2. Ostry nieżyt nosa

U dzieci katar ma najczęściej pochodzenie wirusowe, czemu sprzyja łatwość rozprzestrzeniania się przeziębienia drogą kropelkową (stąd tak ważne jest uczenie dzieci od najmłodszych lat zasłaniania ust przy kasłaniu i kichaniu oraz przypominanie o częstym myciu rąk).

Katar może również pojawić się w przebiegu takich chorób jak: grypa, ostre zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli. Często również jest stanem poprzedzającym zapalenie ucha środkowego.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

Katar ropny może z kolei być objawem bakteryjnego ostrego zapalenia zatok przynosowych. W leczeniu tego schorzenia niezbędny będzie antybiotyk.

3. Leczenie kataru u dzieci

Katar o pochodzeniu wirusowym leczy się objawowo. Podstawą jest regularne udrażnianie nosa za pomocą aspiratora, jak również nawilżanie jego śluzówki (u niemowląt przy użyciu wody morskiej, a u dzieci powyżej 3. roku życia – za pomocą inhalacji z soli kuchennej lub olejków eterycznych). Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w mieszkaniu. Konieczne będzie również zwiększenie ilości płynów w diecie oraz układanie dziecka do snu z wyżej podniesioną głową.

U dzieci, które skończyły dwa latka, przez 4-5 dni można stosować krople obkurczające błonę śluzową nosa.

Musisz to wiedzieć

4. Przewlekły katar u dzieci

Nieustannie nawracający katar u dzieci może być objawem alergii (alergiczny nieżyt nosa, tzw. katar sienny). Najczęściej z nieżytem nosa współwystępują: zaczerwienione spojówki, łzawienie i kichanie. Alergenami w przypadku takich objawów są najczęściej pyłki drzew, roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.