Trwa ładowanie...

Pierwsza taka operacja w Europie. Porównują ją do lądowania na księżycu

 Marta Słupska
08.09.2023 14:27
Polscy lekarze pomogli małemu chłopcu. Operacja niczym lądowanie na księżycu
Polscy lekarze pomogli małemu chłopcu. Operacja niczym lądowanie na księżycu (East News)

To była pierwsza taka operacja w Europie. Serce półtorarocznego chłopczyka wymagało skomplikowanej przebudowy. Lekarzom udało się przywrócić mu swobodny przepływ krwi. "To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów" - poinformowała klinika.

spis treści

1. "Tylko tak można było uratować życie Januszka"

Każda operacja serca wiąże się z ogromnym ryzykiem dla pacjenta, a od lekarza wymaga niesamowitej precyzji, wiedzy i skupienia. Szczególnie trudne są zabiegi przeprowadzane na malutkich dzieciach, których organy są nieporównywalnie mniejsze.

Lekarze Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka przeprowadzili operację porównywaną w swojej wyjątkowości do lądowania na księżycu. Polegała ona na skomplikowanej przebudowie serca półtorarocznego Januszka.

Zobacz film: "Objawy chorego serca widoczne na skórze"

"Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek - wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka" - powiedział profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK.

W komunikacie na stronie krakowskiej kliniki podano, że operacja wymagała miesięcy przygotowań, ale także ogromnej współpracy zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.

"To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych" - podkreślono.

Spośród wszystkich wad wrodzonych u dzieci najczęstsze są wrodzone wady serca. Po chorobach okresu okołoporodowego stanowią przy tym najczęstszą przyczynę zgonu niemowląt. Szacuje się, że w Polsce codziennie rodzi się 10 dzieci z wadą serca. To ponad 3000 przypadków rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze