Trwa ładowanie...

Powikłania opryszczki

 Agnieszka Gotówka
30.05.2017 00:51
Powikłania opryszczki
Powikłania opryszczki

Szacuje się, że ponad 80 proc. ludzi jest zarażonych wirusem HSV, który odpowiada za opryszczkę wargową (HSV typu I) oraz narządów płciowych (HSV typu II). Choroba wydaje się być niegroźna, jednak może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, w tym do zapalenia siatkówki oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Sposób na opryszczkę nie istnieje. Wirusa nie można pozbyć się z organizmu. Kolejną złą informacją jest to, że bardzo łatwo się nim zarazić. Działania profilaktyczne są zatem mało skuteczne. Wirus manifestuje swoją obecność w chwili, gdy organizm jest osłabiony. Do pojawienia się opryszczki może również przyczynić się nagła zmiana temperatur lub przewlekły stres czy zmęczenie. U niektórych osób opryszczka pojawia się często, u innych – nawet zarażonych wirusem – wcale. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

1. Opryszczka wargowa

Pierwsze symptomy pojawienia się opryszczki wargowej są dość charakterystyczne. W początkowej fazie choroby pojawia się delikatne swędzenie i pieczenie w miejscu, w którym w niedługim czasie pojawi się nieestetyczny strupek. Zmiana może być pojedyncza, ale mogą również wystąpić liczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pękają one po kilku dniach, nie wolno ich jednak dotykać ani rozdrapywać, bo może to spowodować rozprzestrzenianie się wirusa.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Pierwsze objawy opryszczki są łatwe do rozpoznania
Pierwsze objawy opryszczki są łatwe do rozpoznania (123RF)

Niezwykle niebezpieczne jest przeniesienie wirusa w okolicę oka. Jeśli dojdzie do zakażenia rogówki, wówczas profilaktycznie stosuje się antybiotykoterapię.

2. Opryszczka narządów płciowych

Objawy opryszczki narządów płciowych są niezwykle dokuczliwe, a problem sam w sobie jest dość wstydliwy. W okolicy genitaliów pojawiają się swędzące pęcherzyki, które w późniejszym stadium choroby stają się bolesnymi rankami. Owrzodzenia w przypadku kobiet mogą pojawić się również w szyjce macicy, cewce moczowej oraz w pochwie. Chorobie może towarzyszyć ból w czasie oddawania moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka oraz złe samopoczucie.

Pojawienie się objawów opryszczki w końcowym okresie ciąży jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Dzięki temu nie dojdzie do zarażenia rodzącego się dziecka wirusem typu HSV-2, który mógłby wywołać u noworodka groźne zmiany w centralnym układzie nerwowym, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ślepotę. Jeśli wiec kobieta jest nosicielem wirusa HSV, powinna o tym fakcie poinformować ginekologa prowadzącego ciążę.

Musisz to wiedzieć

3. Profilaktyka opryszczki

Jak już wspomniano, nie istnieje skuteczny sposób na opryszczkę. Konieczne jest dbanie o higienę oraz korzystanie z osobnych przedmiotów codziennego użytku (ręczników, sztućców, przyborów higienicznych). W czasie wystąpienia objawów choroby, należy unikać pocałunków. Konieczne jest również dbanie o odporność organizmu poprzez aktywność fizyczną, racjonalne odżywianie i regularny odpoczynek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze