Leczenie opryszczki wargowej
Gdy uaktywnia się wirus opryszczki, na ustach pojawia się tzw. zimno. Wygląda ono nieestetycznie. Najczęściej szukamy wtedy skutecznego sposobu, by pozbyć się opryszczki. Niestety, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Są jednak sposoby, aby szpecąca i bolesna opryszczka wargowa zniknęła.
1. Plaster ochronny
Gdy zmiana jest niewielka, warto nakleić na pęcherzyk plaster ochronny z wyciągiem z wrotyczu. Kupić go można w wybranych drogeriach oraz aptekach. Plaster zabezpieczający przed zakażeniem bakteriami oraz rozprzestrzenianiem się wirusów jednocześnie maskuje nieestetyczną zmianę na wargach (na plaster można położyć szminkę).
2. Pasta z cynkiem
Cynk zawarty w maści wysusza pęcherzyk i regeneruje skórę warg. Zabezpiecza ponadto zmianę przed rozsiewem wirusa opryszczki. Gdy ta dopiero się pojawiła, można zastosować dokonazol, który szybko poradzi sobie z infekcją.
3. Leki antywirusowe
Gdy zaatakuje nas wirus opryszczki, dobre efekty przynosi również leczenie miejscowymi środkami antywirusowymi. Zawierają one acyklowir, famcyklowir pencyklowir, walacyklowir. Doustną farmakoterapię antywirusową stosuje się tylko wówczas, gdy zakażenie wirusem opryszczki obejmuje większą część wargi. Jeśli dojdzie do zakażenia rogówki, stosuje się profilaktycznie antybiotykoterapię.