Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Leczenie opryszczki wargowej

 Agnieszka Gotówka
08.06.2017 15:21
Leczenie opryszczki wargowej
Leczenie opryszczki wargowej

Gdy uaktywnia się wirus opryszczki, na ustach pojawia się tzw. zimno. Wygląda ono nieestetycznie. Najczęściej szukamy wtedy skutecznego sposobu, by pozbyć się opryszczki. Niestety, całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Są jednak sposoby, aby szpecąca i bolesna opryszczka wargowa zniknęła.

spis treści

1. Plaster ochronny

Gdy zmiana jest niewielka, warto nakleić na pęcherzyk plaster ochronny z wyciągiem z wrotyczu. Kupić go można w wybranych drogeriach oraz aptekach. Plaster zabezpieczający przed zakażeniem bakteriami oraz rozprzestrzenianiem się wirusów jednocześnie maskuje nieestetyczną zmianę na wargach (na plaster można położyć szminkę).

Gojenie opryszczki wargowej skutecznie przyspieszy plaster na usta
Gojenie opryszczki wargowej skutecznie przyspieszy plaster na usta (123RF)

2. Pasta z cynkiem

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Cynk zawarty w maści wysusza pęcherzyk i regeneruje skórę warg. Zabezpiecza ponadto zmianę przed rozsiewem wirusa opryszczki. Gdy ta dopiero się pojawiła, można zastosować dokonazol, który szybko poradzi sobie z infekcją.

3. Leki antywirusowe

Gdy zaatakuje nas wirus opryszczki, dobre efekty przynosi również leczenie miejscowymi środkami antywirusowymi. Zawierają one acyklowir, famcyklowir pencyklowir, walacyklowir. Doustną farmakoterapię antywirusową stosuje się tylko wówczas, gdy zakażenie wirusem opryszczki obejmuje większą część wargi. Jeśli dojdzie do zakażenia rogówki, stosuje się profilaktycznie antybiotykoterapię.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze