Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej
Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej są rzadkie, jednak nie możemy powiedzieć, że nie istnieją. Sztuczne rysy twarzy i opadające powieki, to tylko niektóre z nich. Jak zminimalizować ryzyko?
1. Wypełniacze
Najczęstszym wypełniaczem zmarszczek jest kwas hialuronowy. Na rynku znajdziemy jednak takie rodzaje kwasów, które nie są zbyt dobrej jakości. Przed każdym zabiegiem sprawdź, czy środki stosowane przez lekarza posiadają odpowiednie certyfikaty. Masz do tego prawo jako pacjent. Zawsze zanim wybierzemy lekarza możemy na stronie certyfikowani.org sprawdzić czy lekarz należy do ich grona.
Przed zabiegiem warto także sprawdzić doświadczenie lekarskie. Nieumiejętne wstrzyknięcie substancji lub umieszczenie jej w złym miejscu i w zbyt dużej ilości może spowodować działanie niepożądane, np. deformację twarzy.
Twarz po zabiegu może być opuchnięta i zaczerwieniona, a u wrażliwszych osób dochodzi często do krwiaków lub siniaków. Stan ten może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.
Jeżeli jednak po trzech dniach od zabiegu nadal odczuwasz ból, obrzęk, uczucie ciepła na skórze, swędzenie, stwardnienie lub nadwrażliwość – jak najszybciej udaj się do lekarza, który go wykonał.
2. Botoks
Botoks, czyli toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną dla zdrowia, ale w niektórych przypadkach można uczulać. Do reakcji alergicznej dochodzi natychmiast po zastosowaniu preparatu.
Możesz także zauważyć zbytnie uniesienie lub obniżenie brwi. Lekarz łatwo to zniweluje, wstrzykując kolejną dawkę botoksu w wyznaczone miejsce.
Po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej mogą wystąpić krwiaki lub siniaki – jest to stan przejściowy. Istnieją przypadki, w których osoby skarżą się na opadanie powieki, zaburzenia widzenia czy obrzęki wokół oczu. Te z kolei powinny być skonsultowane niezwłocznie z lekarzem.
3. Mezoterapia
O profesjonalnej mezoterapii mówimy tylko, gdy lekarz posiada preparaty zarejestrowane jako substancje medyczne. Salon, gdzie przeprowadzany będzie zabieg, musi być także sterylnie czysty, gdyż zabieg wiąże się z dużą ilością wstrzyknięć.
O tym, że zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo można się przekonać już po jego zakończeniu.
Takie objawy jak: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęki skóry mogą świadzyć o uczuleniu na lek lub jeden z jego składników.
Stany zapalne utrzymujące się przez kilka dni należy jednak zgłosić lekarzowi.
Najbardziej niebezpieczne są zgrubienia - pojawiają się szybko i mogą utrzymywać się nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Taki objaw wskazuje na jedno - zabieg został źle przeprowadzony.
4. Peelingi
Peeling oczyszcza skórę poprzez złuszczanie martwego naskórka. Dobór substancji do wykonania zabiegu jest tutaj najważniejszy. Skutki uboczne źle przeprowadzonego zabiegu zauważymy od razu – skóra swędzi, jest zaczerwieniona czy wygląda na przesuszoną i ściągniętą.
Warto pamiętać, że im głębszy (czyli bardziej oczyszczający) peeling wybierzemy, tym większe jest ryzyko powikłań, tj. przebarwienia skórne czy nieestetyczne blizny. Skóra po źle wykonanym zabiegu może się łuszczyć, sączyć lub sprawiać ból przy dotyku.
5. Lasery
Na rynku medycyny estetycznej znajdziemy wiele zabiegów z wykorzystaniem laserów. Są to np. depilacje ciała, oczyszczanie twarzy czy niwelowanie zmarszczek.
Przed wyrażeniem zgody na użycie danego urządzenia, musimy sprawdzić czy sprzęt nie wyrządzi nam szkód na ciele, czy jest sprawny, ma cetryfikaty. Lekarz natomiast powinien przeprowadzić wywiad diagnostyczny – dzięki temu upewni się o braku przeciwwskazań do zabiegu.
Jeśli po zabiegu zauważysz rumień, zaczerwienienie, ból czy niegojące się strupki, albo swędzącą skórę, to objawy stanu zapalnego.
6. **Nici**
W medycynie estetycznej istnieje także opcja zabiegów z wykorzystaniem nici. W tym wypadku efekty źle przeprowadzonego zabiegu zobaczymy natychmiast. Prawidłowo założone nie powinny być wyczuwalne pod skórą oraz widoczne. Nie mogą także wystawać.
Jeśli jest inaczej, mogą pojawić się delikatne krwawienia, obrzęk, rumień i stany zapalne. Z tymi objawami powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza przeprowadzającego zabieg.