Poznaj różne rodzaje chorób biegunkowych
Choroby, w których występuje biegunka, to bardzo często choroby przewlekłe układu pokarmowego. Z biegunką mamy do czynienia, gdy luźny, wodnisty stolec oddawany jest częściej niż 4 razy na dobę, a stan taki utrzymuje się dłużej niż przez dwa tygodnie. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, ponieważ przewlekła biegunka może być przyczyną alergii, zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, a także choroby zagrażającej życiu, jaką jest rak jelita grubego. Bardzo ważne, aby zaobserwować, czy stolec zawiera patologiczne płyny, np. śluz, krew czy ropę.
1. Rak jelita grubego
Tego rodzaju chorobę mogą sugerować naprzemiennie występujące zaparcia i biegunka. Jest to sygnał dla pacjenta i lekarza, że pojawiły się zmiany w tkance błony śluzowej jelita. Objawem może być również krwawienie z odbytu. Bardzo ważne, aby osoby, u których występują chroniczne biegunki, miały świadomość, że są w grupie ryzyka zachorowań na raka jelita grubego. Leczenie tej choroby polega na zoperowaniu i wycięciu zaatakowanego przez chorobę fragmentu jelita.
2. Nieswoiste zapalenie jelit
Objawem tego schorzenia jest biegunka. Stolec jest najczęściej wydalany z niewielką ilością krwi. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest leczone farmakologicznie, ale w cięższych przypadkach lekarz może zadecydować o częściowym usunięciu jelita, ponieważ chory jest narażony nie tylko na znaczną utratę krwi, ale także białka i elektrolitów. Niestety, nawet taki zabieg chirurgiczny nie gwarantuje, że stan zapalny nie pojawi się w innej części układu pokarmowego.
3. Zespół jelita drażliwego
W tym przypadku bardzo często zaburzenia czynnościowe jelit trwają przez dłuższy czas, a biegunce towarzyszą również wzdęcia, bóle brzucha. Niestety, nie istnieją metody ani leki zapewniające całkowite wyleczenie z choroby. Możliwe jest natomiast łagodzenie jej objawów poprzez np. właściwie zbilansowaną dietę, leki, większą dawkę aktywności fizycznej.
4. Niewydolność trzustki u pacjentów z mukowiscydozą
Biegunka, jaka pojawia się w tym przypadku, nazywana jest biegunką tłuszczową, a spowodowana jest zaburzeniami wchłaniania tłuszczów przez przewód pokarmowy. Stolce charakteryzują się tym, że są tłuste na powierzchni, trudno je spłukać i mają gnilny zapach. Leczenie polega na podawaniu preparatów z dodatkiem tłuszczy nienasyconych.
5. Zespół złego wchłaniania
Jest to nieprawidłowa praca jelit polegająca na tym, że nie wszystkie składniki odżywcze z przewodu pokarmowego są wchłaniane. Przyczyną jest to, że kosmki jelitowe niszczeją, a nawet zanikają, a co za tym idzie – zmniejsza się powierzchnia jelita, na której ma miejsce wchłanianie pokarmu. Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu, który zawierają zboża, w wyniku tego zanika śluzówka górnych partii jelita cienkiego. Stolec jest nie tylko półpłynny, ale także zawiera niestrawiony pokarm. Do innych objawów należy nieprzybieranie na wadze, wzroście, a także zmiana zachowania u pacjenta. W leczeniu stosowana jest przede wszystkim dieta bezglutenowa, w której nie mogą znaleźć się produkty z pszenicy, żyta, owsa czy jęczmienia. W przypadku alergii na białko mleka krowiego oprócz biegunki pojawiają się wymioty, wzdęcia, niepokój, ale także brak apetytu na wszelkiego rodzaju produkty mleczne.
Musisz to wiedzieć
Inne schorzenia, w których może pojawić się biegunka, to np. • biegunka po alkoholu;
• wrodzona biegunka chlorowa;
• zespół Vernera-Morrisona;
• wrodzony deficyt disacharydaz jelitowych.