Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Probiotyki – tabletki osłonowe

Probiotyki – tabletki osłonowe
Probiotyki – tabletki osłonowe (GettyImages)

Antybiotykoterapia pomaga powrócić do zdrowia, ale jednocześnie niszczy dobre bakterie w przewodzie pokarmowym człowieka. Dlatego też, stosując antybiotyk, powinniśmy zażywać preparaty osłonowe, które odbudowują florę bakteryjną jelit. Inne probiotyki przeznaczone są dla osób dorosłych, inne dla niemowląt. Stosowanie tabletek osłonowych nie różni się od zaleceń przyjmowania probiotyków.

spis treści

1. Wpływ antybiotyków na florę bakteryjną

W przypadku niektórych chorób zażywanie antybiotyków jest koniecznością. Antybiotykoterapia chroni organizm chorej osoby przed pochorobowymi, czasem niebezpiecznymi powikłaniami, niszcząc drobnoustroje, ale eliminuje także dobre bakterie, które znajdują się w przewodzie pokarmowym.

Antybiotyki zaburzają bowiem naturalną florę bakteryjną, w związku z czym w czasie ich stosowania należy zażywać leki osłonowe, m.in. probiotyki, które odbudowują środowisko bakteryjne w organizmie człowieka.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Probiotyki mają za zadanie osłaniać nasz organizm
Probiotyki mają za zadanie osłaniać nasz organizm (123RF)

Jeżeli w trakcie antybiotykoterapii zaniechamy zażywania probiotyków – leków osłonowych –będziemy borykać się z powikłaniami po antybiotykach. Są wśród nich dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli wzdęcia i wrażenie dyskomfortu w jamie brzucha, a poza tym biegunka i ból brzucha.

Na skutek stosowania antybiotyków bez preparatów osłonowych może dojść do rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Kobiety są narażone na grzybicę pochwy (w tym przypadku powinny stosować specjalne probiotyki dopochwowe – należy pamiętać, że nie istnieje probiotyk idealny i uniwersalny, odpowiedni do zwalczania każdej dolegliwości i schorzenia).

2. Co to jest probiotyk?

Probiotyk to nazwa preparatu zawierającego określone mikroorganizmy (dobre bakterie; najczęściej są to pałeczki kwasu mlekowego, na przykład Lactobacillus, w produktach osłonowych występują też bifidobakterie i drożdże).

Probiotyki zasiedlają układ pokarmowy człowieka i pozytywnie wpływają na florę bakteryjną. Podnoszą poziom odporności organizmu człowieka.

3. Jak przyjmować leki osłonowe przy antybiotyku?

Probiotyki można kupić w aptece. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią (poza funkcją ochronną zapewniają zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka). Dla małych dzieci przeznaczone są probiotyki dla niemowląt (nie mogą one zażywać probiotyków dla dorosłych).

Lek osłonowy powinniśmy stosować 2 razy na dzień, ponieważ zawiera duże ilości dobrych bakterii. Produkty osłonowe należy przyjmować przez cały okres antybiotykoterapii i jeszcze przez kilka kolejnych dni po zażyciu ostatniej dawki lekarstwa.

Probiotyków nie stosujemy łącznie z antybiotykiem, ponieważ lek zniszczyłby dobre bakterie. Po preparat osłonowy należy sięgnąć dwie godziny przed lub dwie godziny po zażyciu lekarstwa.

Musisz to wiedzieć

Produkty probiotyczne występują pod postacią tabletek, jogurtów probiotycznych, kapsułek i proszku do rozpuszczenia w letniej wodzie (nie może być gorąca, ponieważ probiotyk straci swoje właściwości prozdrowotne). Wszystkie preparaty osłonowe powinniśmy przechowywać w lodówce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze