Problemy z seksem
Problemy z seksem dotykają nie tylko mężczyzn – według danych szacunkowych aż 40% kobiet doświadcza zaburzeń seksualnych. Mogą mieć one różną postać, od oziębłości, czyli braku zainteresowania seksem, przez trudności z osiągnięciem orgazmu, po ból w trakcie stosunku płciowego. Do objawów zaburzeń seksualnych należą również spadek libido oraz problem z uzyskaniem i utrzymaniem stanu podniecenia. Problemy z seksem u kobiet dzieli się na te o podłożu hormonalnym, fizycznym i psychicznym.
1. Hormonalne przyczyny problemów z seksem u kobiet
Brak zainteresowania seksem oraz uciążliwe dolegliwości w trakcie stosunku płciowego (suchość pochwy i dyskomfort) to stosunkowo powszechne zjawisko na niektórych etapach życia kobiety. Wiele kobiet doświadcza spadku libido po porodzie i w czasie karmienia piersią. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele młodej mamy. Hormony odgrywają kluczową rolę także w okresie menopauzy. Podczas przekwitania następuje spadek poziomu estrogenu w organizmie kobiety. Niższy poziom tego hormonu prowadzi do suchości pochwy oraz zmniejszenia elastyczności wyściółki pochwy, dlatego kobiety przechodzące menopauzę częściej odczuwają dyskomfort w czasie stosunku waginalnego.
Zmiany zachodzące w ciele kobiety po ciąży lub w czasie menopauzy są od niej niezależne, dlatego tak ważne jest, by jej partner wykazał się zrozumieniem i miał świadomość tego, że z czasem problemy te znikną, a ochota partnerki na zbliżenia wróci.
2. Problemy z seksem o podłożu fizycznym
Stan zdrowia kobiety ma ogromny wpływ na jakość jej życia seksualnego. Do dysfunkcji seksualnych mogą przyczynić się następujące choroby i dolegliwości:
- ból,
- endometrioza,
- zaburzenia neurologiczne,
- cukrzyca,
- zapalenie stawów,
- przebyte operacje miednicy,
- zmęczenie,
- migrenowe bóle głowy.
Jeśli przyczyną zaburzeń seksualnych jest choroba, podjęcie leczenia pozwala na rozwiązanie problemu.
3. Problemy z seksem o podłożu psychicznym
Brak zainteresowania seksem może być wynikiem niezdiagnozowanej i nieleczonej depresji, długotrwałego stresu oraz napięcia emocjonalnego. Jeżeli uwaga kobiety jest w ciągu dnia pochłonięta problemami (np. w pracy), nie można się spodziewać, że wieczorem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieni się ona w namiętną kochankę. Na jakość życia seksualnego wpływają również relacje z partnerem. Spadek libido u kobiety bywa oznaką kryzysu w związku – wówczas warto przełamać opory i porozmawiać otwarcie z partnerem o zaistniałej sytuacji. Problemów natury seksualnej nie należy bagatelizować. Osłabienie więzi erotycznej może mieć bowiem destrukcyjny wpływ na relację kobieta - mężczyzna, prowadząc do zaniku uczucia bliskości i oddalenia się partnerów.
Problemy z seksem to częste zjawisko. Jeśli coraz częściej nie masz ochoty na zbliżenie ze swoim partnerem, a stosunki płciowe sprawiają ci ból lub wywołują dyskomfort, koniecznie udaj się do lekarza. Może się okazać, że spadek libido i odczuwane dolegliwości mają źródło w chorobie. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej pozbędziesz się problemu i znów zaczniesz cieszyć się seksem.