Trwa ładowanie...

Przepuklina kresy białej w ciąży - objawy, leczenie

 Ewa Rosiecka
22.11.2021 22:02
Przepuklina kresy białej
Przepuklina kresy białej (Adobe Stock)

Przepuklina kresy białej to patologiczne uwypuklenie jamy ciała, którego nie powinno się bagatelizować. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, w przypadku pań zwykle pojawia się w czasie ciąży, szczególnie mnogiej. Rzadko daje objawy, może minąć długi czas, zanim padnie właściwa diagnoza. Jak rozpoznać przepuklinę kresy białej? W jaki sposób ją wyleczyć?

spis treści

1. Czym jest przepuklina kresy białej?

Kresa biała (łac. linea alba) to splot kolagenowy rozcięgien mięśni poprzecznych i skośnych brzucha. Przebiega między wyrostkiem mieczykowatym a spojeniem łonowym, łącząc mięsień prosty brzucha, który składa się z dwóch symetrycznie położonych części: prawej i lewej.

Jej nazwa nie jest przypadkowa - rozpoznajemy ją jako cienką, białą linię, biegnącą od dolnej części mostka w stronę podbrzusza. W czasie ciąży linia ta ciemnieje w wyniku zmian hormonalnych, przyczyniających się do wzrostu stężenia melaniny, która z kolei odpowiada za pigmentację skóry.

Linia ta wystawiana jest na działanie sił, które powstają podczas pracy mięśni brzucha, oraz różnego rodzaju naprężeń generowanych przez narządy wewnętrzne.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Najbardziej narażone na uszkodzenia są otwory znajdujące się między krzyżującymi się mięśniami skośnymi, gdzie znajdują się gałązki nerwowe i naczyniowe. W tych właśnie otworach może dochodzić wskutek wyżej wymienionych naprężeń do rozchodzenia się włókien, czego konsekwencją jest przepuklina kresy białej.

Przepuklina w ciąży
Przepuklina w ciąży

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie narządu wewnętrznego lub jego części. Wystąpienie przepukliny

przeczytaj artykuł

2. Przepuklina kresy białej w ciąży

Na przepuklinę kresy białej szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Przez powiększający się stale obwód brzucha mięśnie proste brzucha rozciągają się, a struktura kresy białej się zmienia. Wpływ na to mają znajdujące się w organizmie ciężarnej substancje takie jak elastyna i relaksyna, które wspólnie rozluźniają strukturę tkanki łącznej.

Jeśli dojdzie do zerwania kresy białej, mięśnie proste zwykle rozchodzą się na boki. Zazwyczaj dochodzi do tego na ostatnim etapie ciąży, jednakże po porodzie wszystko wraca do normy. W niektórych przypadkach jednak rozejście nie schodzi się samoistnie i dochodzi do przepukliny kresy białej. Zazwyczaj do jej wyleczenia niezbędna jest operacja.

Jakie objawy mogą wskazywać na przepuklinę kresy białej w ciąży?

  • ból i uczucie dyskomfortu w okolicy nadbrzusza, nasilający się podczas pochylania do przodu, wypróżniania lub silnego kaszlu;
  • przy zaawansowanej postaci nudności i wymioty.

3. Czy przepuklina kresy białej może być groźna?

Zazwyczaj guzek pojawiający się wskutek przepukliny kresy białej jest elastyczny i pod wpływem nacisku cofa się. Jeśli tak się nie dzieje, a dolegliwości przybierają na sile, może to oznaczać, że doszło do uwięźnięcia przepukliny.

W tym przypadku niezbędna jest interwencja chirurgiczna, ponieważ może dojść do niedrożności jelit i martwicy tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu, dlatego też konieczne jest w tym przypadku podjęcie leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze