Przepuklina w ciąży
Przepuklina to patologiczne uwypuklenie narządu wewnętrznego lub jego części. Wystąpienie przepukliny jest zwykle związane istnieniem w powłokach ciała tzw. miejsc o obniżonej oporności. Wybrzuszenie narządu powoduje namacalną masę, która może blokować sąsiednie struktury narządów i utrudniać przepływ krwi w tym miejscu. Przedziurawienie tej tkanki może doprowadzić do wewnętrznego krwawienia. Oprócz tego typu powikłań przepuklina może wywoływać ogromny dyskomfort oraz ból, zwłaszcza jeśli pojawia się u ciężarnych kobiet.
1. Najczęstsze odmiany przepukliny w ciąży
Wiele ciężarnych kobiet zmaga się z przepukliną udową. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zlokalizowana w górnej części nóg, blisko dolnej części pachwiny. W zależności od wielkości, przepuklina udowa może utrudniać wykonywanie czynności życia codziennego. Przyczyną przepukliny udowej może być podnoszenie ekstremalnie ciężkich przedmiotów lub doznanie ucisku uda powodującego osłabienie struktur kanału udowego. Najwięcej ciężarnych kobiet doświadcza jednak przepukliny pępkowej, zwłaszcza w okolicy trzeciego trymestru. Wzrost płodu w macicy może powodować dodatkowy nacisk na ścianki brzucha, wypychając przepuklinę. To wybrzuszenie jest dla przyszłej mamy źródłem dyskomfortu oraz bólu, gdyż przepuklina ociera się o mięsień gładki. Masa przepukliny może być tkliwa w dotyku. Innym typem przepukliny jest przepuklina brzuszna. Jest ona zazwyczaj związana z wybrzuszeniami w miejscu blizn. Jeśli ciężarna kobieta w przeszłości miała cesarskie cięcie, operację na woreczek żółciowy lub wycięcie ślepej kiszki, rosnący obwód taliiw czasie ciąży może przyczynić się do wystąpienia przepukliny w miejscu zagojonych ran.
2. Leczenie przepukliny w ciąży
Typową metodą leczenia przepukliny u ciężarnych kobiet jest niedopuszczenie do pogorszenia tej dolegliwości. Przepuklina staje się coraz bardziej uciążliwa podczas znacznego wysiłku fizycznego, dlatego kobietom spodziewającym się dziecka odradza się forsowanie. Zbytni wysiłek może sprawić, że przepuklina będzie wystawać jeszcze bardziej. W związku z tym kobiety w ciąży nie powinny nosić ciężkich przedmiotów oraz spożywać produktów spożywczych, które przyczyniają się do zaparć. Zaleca się również noszenie specjalnych opasek, które zapobiegają wybrzuszeniom. Nie należy jednak nakładać ich, by wciskać przepuklinę do wewnątrz. Uciskanie przepukliny może być bolesne. Istnieje także ryzyko wystąpienia zatorów. Warto zadbać także o łagodzenie bólu spowodowanego przepukliną. Ciężarne kobiety nie powinny przyjmować leków przeciwbólowych, ale mogą skorzystać z technik relaksacyjnych, zimnych okładów oraz sprawdzonych sposobów na odwrócenie swojej uwagi od nieprzyjemnych dolegliwości. Leczenie operacyjne przepukliny należy odłożyć w czasie, aż urodzi się dziecko.
Przepuklina w czasie ciąży to, wbrew pozorom, dość powszechne zjawisko. Kobiety, którym dokucza przepuklina powinny oszczędzać się i unikać sytuacji, które mogłyby zaostrzyć jej objawy. Po narodzinach dziecka można poddać się operacji, która jest jedynym całkowicie skutecznym sposobem na wyleczenie przepukliny.