Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Przepuklina pępkowa u dzieci

Avatar placeholder
16.02.2016 13:51
Przepuklina pępkowa u dzieci
Przepuklina pępkowa u dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Przepuklina pępkowa pojawia się, gdy jelito, tkanka tłuszczowa lub płyn przeciskają się przez słaby punkt w mięśniach brzucha dziecka. W rezultacie powstaje wybrzuszenie w pobliżu pępka lub w jego środku. Przepuklina może wyglądać jak obrzęk pępka. Przypadłość ta może być obecna u dziecka już w momencie narodzin. Przepuklina pępkowa nie jest zwykle bolesna lub groźna, i często sama ustępuje nawet bez podjęcia leczenia.

spis treści

1. Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej

Mięśnie i inne tkanki formujące się w miejscu, w którym naczynia krwionośne pępowiny są połączone z ciałem płodu określa się mianem pierścienia pępkowego. Pierścień ten zamyka się zwykle jeszcze przed urodzeniem dziecka. Może się jednak zdarzyć, że tak się nie stanie. Wówczas tkanka może wybrzuszać się przez przerwę, tworząc przepuklinę. Lekarze nie wiedzą, czym jest to spowodowane.

Przepuklina pępkowa jest zazwyczaj widoczna u dziecka kilka tygodni po porodzie, gdy kikut pępowiny odpadnie. Czasami jednak przypadłość ta pojawia się, gdy dziecko jest nieco starsze. Gdy dziecko ma przepuklinę pępkową, rodzice mogą dostrzec miękkie wybrzuszenie pod skórą pępka, które lekarz może częściowo wcisnąć do środka. Przepuklina może być bardziej widoczna, gdy dziecko siedzi, stoi lub wysila mięśnie brzucha, płacząc, kaszląc lub wypróżniając się. Rozmiar przepukliny różni się u poszczególnych dzieci, wybrzuszenie rzadko osiąga jednak rozmiar 2,5 cm. Większość dzieci nie odczuwa bólu w związku z tą przypadłością. Jeśli jednak dziecko wymiotuje lub ma oznaki infekcji (zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy pępka), należy skontaktować się z lekarzem.

2. Diagnoza i leczenie przepukliny u dzieci

Lekarz jest zwykle w stanie zdiagnozować u dziecka przepuklinę pępkową, oglądając brzuch małego pacjenta. Jeśli dziecko ma przepuklinę, pediatra sprawdza jej rozmiar i kształt, a także upewnia się, czy można wcisnąć ją z powrotem. Jeżeli przepuklina zaczyna się zamykać, należy regularnie pojawiać się z dzieckiem na wizytach kontrolnych.

Przepuklina pępkowa zanika zwykle samoistnie jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Jeśli przepuklina nie zamknie się przed piątymi urodzinami dziecka, najprawdopodobniej konieczna będzie operacja. Zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony nawet wcześniej, jeżeli przepuklina jest duża i nie wydaje się zamykać przed drugimi urodzinami dziecka, a także gdy pojawia się dodatkowy problem, na przykład infekcja. Operacja jest wskazana również wtedy, gdy rodzice lub dziecko nie akceptują jej wyglądu. Oprócz usunięcia przepukliny można zdecydować się na poprawę wyglądu pępka dziecka, gdy przepuklina była bardzo duża i został po niej nadmiar skóry. Powikłania po operacji przepukliny pępkowej są rzadkością. Lekarz informuje wcześniej rodziców, czego należy się spodziewać po zabiegu. Aby upewnić się, że dziecko wraca do pełni sił, należy przeprowadzić wszystkie zalecane przez lekarza badania i stosować się do wytycznych specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze