Trwa ładowanie...

Przeziębienie jajników

Avatar placeholder
31.03.2021 16:02
Przeziębienie jajników
Przeziębienie jajników

Na przeziębienie jajników cierpią najczęściej kobiety młode i aktywne seksualnie, które współżyły więcej niż z jednym partnerem. Choroba ta bardzo rzadko pojawia się zarówno u młodych dziewczyn, jak i u kobiet, które mają za sobą menopauzę. Chcesz wiedzieć, jak wyleczyć przeziębienie jajników? Powinnaś poznać jego przyczyny oraz objawy.

spis treści

1. Przyczyny przeziębienia jajników

Przeziębienie jajników może powstać na drodze wstępującej i zstępującej. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się te dwie drogi, gdyż dzięki temu można uniknąć przeziębienia i zapalenia jajników.

Zadbaj o to, by nie przeziębić jajników
Zadbaj o to, by nie przeziębić jajników (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • Droga wstępująca. Jest to droga prowadząca przez pochwę oraz szyjkę i błonę śluzową macicy. Kiedy ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy jest rozwarte, do organizmu przedostają się drobnoustroje. Ich przedostawanie ułatwione jest przez środowisko. Przeziębienie jajników na tej drodze może wystąpić w czasie miesiączki, ale także w przypadkach związanych z porodem, poronieniem, wyłyżeczkowaniem jamy macicy, obecnością wkładki wewnątrzmacicznej, a także w wyniku przeprowadzenia różnych zabiegów ginekologicznych.

  • Droga zstępująca. Mówimy o niej, kiedy za zakażenie odpowiada krew, która pochodzi z innych zakażonych organów. Może to być krew z zatok, migdałków lub zębów. Także choroby zakaźne są często przyczynami zakażenia. W przypadku chorób zakaźnych, takich jak gruźlica lub angina, bakterie mogą przenosić się na jajniki.

2. Jak objawia się przeziębienie jajników?

Kiedy do zakażenia doszło drogą wstępującą, czyli po poronieniu lub miesiączce, można zaobserwować takie objawy jak: pogarszające się samopoczucie, gorączka, pojawiające się nudności oraz wymioty, gwałtowny, bardzo silny i skurczowy ból jajników. W niektórych przypadkach przeziębienia jajników może pojawić się infekcja błony śluzowej. Możemy wtedy zaobserwować pojawienie się dodatkowych objawów takich jak plamienia międzymiesiączkowe, zaparcia lub biegunki, kolkę jelitową, pojawiające się pieczenie w pęcherzu moczowym. Wykonując badania laboratoryjne, w przypadkach przeziębienia jajników, można zaobserwować zwiększoną liczbę krwinek białych.

Musisz to wiedzieć

3. Przeziębienie jajników – jak leczyć?

Leczenie przeziębienia jajników ma dwa cele. Pierwszym jest utrzymanie ich drożności, drugim obniżenie i likwidacja stanu zapalnego. W procesie leczenia przeziębienia jajników stosuje się antybiotyki. Aby wzmocnić ich działanie, podaje się bardzo często niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Leki stosowane w leczeniu przeziębienia jajników mają szerokie spektrum działania, gdyż zwalczają bakterie beztlenowe, tlenowe, a także chlamydie.

Leczenie antybiotykami powinno być wspomagane przez zmianę trybu życia. Pacjentka powinna leżeć w łóżku, pić dużą ilość płynów, a jej dieta powinna być lekkostrawna. Można powiedzieć, że leczenie przeziębienia jajników ma kilka wspólnych cech z leczeniem klasycznego przeziębienia. Duża ilość płynów jest bardzo ważna, gdyż wspomaga wypłukiwanie bakterii. Trzeba pamiętać, że wkładka wewnątrzmaciczna zwiększa infekcję, dlatego warto w takim przypadku rozważyć jej usunięcie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze