Trwa ładowanie...

Angina u dzieci. Objawy, leczenie i powikłania

Angina ropna jest groźną chorobą zakaźną zwłaszcza, jeśli zachoruje dziecko. Przyczyna tej choroby tkwi w ataku paciorkowców i gronkowców. Angina u dzieci zaliczana jest do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. W przypadku tej choroby bardzo ważna jest właściwa profilaktyka, czyli dbanie o zęby i dziąsła, ponieważ znajdują się bardzo blisko gardła, dlatego bakterie mogą się przedostawać na migdałki.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Angina u dziecka - objawy

Tak, jak wyżej wspomniano anginę wywołują gronkowce i paciorkowce – bakterie bytujące naturalnie w jamie ustnej. Kiedy jednak organizm młodego człowieka jest osłabiony, wówczas dochodzi do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu.

Angina u dzieci atakuje przede wszystkim gardło. Dla tej choroby charakterystyczny jest ostry ból nasilający się szczególnie przy połykaniu.

Angina u dzieci nęka również migdałki podniebienne. W wyniku działania czynników patogenicznych stają się one przekrwione i obrzmiałe. Angina ropna u dziecka to charakterystyczny biały lub żółty ropny nalot na migdałkach.

Angina ropna to także wysoka gorączka, osłabienie, bóle głowy, a nawet wymioty.

Angina u dzieci wymaga podania antybiotyku i leków wspomagających
Angina u dzieci wymaga podania antybiotyku i leków wspomagających

Kiedy pojawia się najczęściej angina u dzieci? Choroba pojawia się przede wszystkim latem. Kiedy jest gorąco, chłodzimy się zimnymi napojami oraz lodami. Organizm dziecka osłabiony jest wysokimi temperaturami.

Nadmierne chłodzenie organizmu również skutkuje osłabieniem pracy układu immunologicznego. Za anginę u dzieci odpowiedzialne są także wirusy.

2. Jak leczyć anginę u dziecka?

Angina u dzieci pojawia się nagle. Jeżeli zauważymy u malucha ropny nalot na migdałkach, koniecznie udajmy się do lekarza. Leczenie anginy u dzieci polega przede wszystkim na zastosowaniu antybiotyku.

Niezmiernie istotne jest podawanie lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dlatego też nawet, jeśli dziecku poprawi się samopoczucie, nie odstawiajmy antybiotyku.

Przepisana dawka musi być w pełni wykorzystana. Tylko w ten sposób można uchronić malucha przed niebezpiecznymi powikłaniami. Leki wspomagające to syropy, pastylki na gardło oraz proszki obniżające temperaturę.

To też warto wiedzieć

W czasie choroby podawajmy dziecku lekkostrawne posiłki. Można również wykonywać płukanki, na przykład z wody i soli. W łagodzeniu bólu gardła pomogą również napary z ziół – z szałwii lub rumianku.

Takie płukanki charakteryzują się antybakteryjnym działaniem. Zadbajmy o to, aby nasze dziecko dużo piło. Sprawdzi się najlepiej woda z cytryną i dodatkiem miodu.

Warto wypróbować domowe herbatki z malin oraz herbatki ziołowe. Niezmiernie istotny jest odpoczynek. Angina u dzieci wymaga odpoczynku.

Choroby, o które bardzo łatwo latem
Choroby, o które bardzo łatwo latem [7 zdjęć]

Lato to czas beztroskiej zabawy i nabierania przez dziecko odporności. Sprzyja temu słoneczna pogoda

zobacz galerię

3. Jakie są powikłania dziecięcej anginy?

Nieleczona angina u dzieci może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Do najczęściej występujących można zaliczyć zapalenie stawów, nerek, skóry, mięśnia sercowego, a także ropień okołomigdałowy.

Schorzenie rozwija się w najczęściej w piątej dobie choroby. Ropień okołomigdałowy wywołuje jednostronny ból promieniujący aż do okolic ucha. Niedoleczony ropień powoduje powstanie zapalenia w obrębie całego organizmu.

Angina ropna u dzieci ma najczęściej charakter nawrotowy. Aby pozbyć się tego piętna, bardzo często należy usunąć migdałki (zwłaszcza, jeśli doszło do ich przerostu). Przerośnięte migdałki mogą ukrywać bakterie pomiędzy włóknami.

Partner serwisu parenting.pl Szukasz leków na anginę dla swojego dziecka i nie możesz ich znaleźć w swojej aptece? Sprawdź na KtoMaLek.pl, która apteka w okolicy posiada Twój lek i zarezerwuj go, by mieć pewność, że go kupisz. Dowiedz się również więcej na temat anginy u dziecka z artykułu w serwisie KtoMaLek.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.