Angina w ciąży
Angina jest chorobą nazywaną również zapaleniem gardła, w tym migdałków, czyli gruczołów znajdujących się w tylnej części jamy ustnej, nad językiem. Głównym zadaniem migdałków jest zwalczanie infekcji.
Jedną z pierwszych oznak anginy jest bolące gardło, jednak często pojawia się również kaszel, ból głowy i gorączka. Najczęściej choroba mija z czasem, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wycięcia migdałków. Angina roznoszona jest drogą kropelkową i najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 5-15 lat, jednak może dotknąć również osoby dorosłe, w tym kobiety ciężarne. Jak rozpoznać schorzenie i leczyć objawy choroby u przyszłej mamy?
1. Przyczyny anginy w ciąży
W większości przypadków angina jest wynikiem infekcji wirusowej, jednak zdarza się również zakażenie bakterią. Wirusy wywołujące chorobę często powiązane są ze schorzeniami układu oddechowego człowieka i są to przede wszystkim: wirus grypy, wirus paragrypy (który powoduje zapalenie krtani), jak również adenowirusy, enterowirusy i rinowirusy.
W niektórych przypadkach angina może rozwinąć się wskutek zakażenia wirusem Epsteina-Barr, który powoduje gorączkę gruczołową. Wtedy zwykle objawy choroby są bardzo intensywne i może pojawić się obrzęk węzłów chłonnych w całym ciele oraz powiększenie śledziony.
Angina może być również skutkiem infekcji bakteryjnej, a najczęściej wywołana jest zakażeniem paciorkowcem. W przeszłości poważne infekcje bakteryjne, takie jak szkarlatyna czy błonica, mogły prowadzić do rozwoju anginy, jednak w dzisiejszych czasach, dzięki udoskonaleniu systemu szczepień ochronnych i właściwej opiece medycznej, jest to niezwykle rzadki przypadek.
2. Objawy anginy
Głównym symptomem anginy jest ból gardła, przekrwienie i powiększenie migdałków podniebiennych. Jednak dolegliwości tej mogą towarzyszyć też takie objawy, jak:
- gorączka,
- kaszel,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- ból uszu i szyi,
- białe naloty wypełnione ropą na migdałkach,
- spuchnięte węzły chłonne szyi.
Oprócz tych charakterystycznych oznak choroby, występujących u niemalże każdej osoby zarażonej anginą, wystąpić mogą również inne objawy, czyli:
Symptomy choroby mogą być różne w zależności od tego, czy zakażenie wywołane zostało wirusem czy bakterią. Jeżeli angina jest wynikiem infekcji wirusowej (np. wirusem grypy), chory może doświadczyć objawów charakterystycznych dla grypy, czyli kataru, i bólu różnych części ciała. Dodatkowe objawy związane są z rodzajem drobnoustroju.
3. Leczenie anginy w ciąży
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się zapalenia migdałków. Jak w przypadku wszystkich chorób, najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie jest odpoczynek. Jednak oprócz leżenia w łóżku można również:
- Regularnie jeść i dużo pić. Nawet jeżeli przełykanie sprawia ból, nie można opuszczać posiłków, ponieważ głód i odwodnienie sprzyjają rozwojowi innych objawów chorobowych, takich jak bóle głowy i zmęczenie.
- Przyjmować leki. Angina spowodowana wirusem powinna zostać zwalczona przez układ odpornościowy, a leczenie przyspiesza ten proces i łagodzi objawy. W przypadku anginy bakteryjnej konieczna jest antybiotykoterapia. Wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki mogą przenikać przez łożysko do płodu, dlatego leczenie musi zawsze przebiegać pod kontrolą lekarza. Kobieta w ciąży nie powinna przyjmować ibuprofenu, a paracetamol może zażywać jedynie według wskazań lekarza.