Przyjmowanie antybiotyków może mieć wpływ na raka
Zdaniem naukowców przyjmowanie antybiotyków przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita. I chociaż badania są w fazie wstępnej, pokazują, że takie zagrożenie jest realne.
1. Pierwsze badania
Wyniki badań zostały opublikowane w specjalistycznym magazynie "Gut", zajmującym się gastroenterologią i hepatologią. Jak podkreślają ich autorzy, testy są w fazie wstępnej i nie ma 100 proc. pewności co do bezpośredniego wpływu przyjmowania antybiotyków na komórki rakowe w jelitach.
Jednak te wstępne analizy wskazały, że długotrwałe branie leków tego typu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych w jelitach. Problem ten dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Jak podaje BBC, nawet u 15-20 proc. obywateli Wielkiej Brytanii występują polipy w jelitach. W większości przypadków pacjenci nie zdają sobie sprawy z ich istnienia. Nie mają bowiem fizycznych objawów. Są one jednak groźne dla zdrowia. Nieleczone mogą prowadzić do choroby nowotworowej.
2. Czy antybiotyki szkodzą?
Portal BBC opisał amerykańskie badania nazwane "Nurses' Health Study", w których wzięło udział ponad 16 tys. pielęgniarek. Były to kobiety, które przyjmowały antybiotyki przez min. 2 miesiące pomiędzy 20. a 39. rokiem życiem. Następnie badano je pod kątem występowania polipów i gruczolaków w jelitach. Potem porównano je z wynikami kobiet w tym samym wieku, które nie brały antybiotyków przez tak długi okres.
Okazało się, że wśród kobiet, które brały leki tego typu, występowanie gruczolaków było większe niż wśród pacjentek, które ich nie przyjmowały. Nie ma jednak oficjalnych badań, które wskazałyby, jaki jest związek między liczbą występowania polipów a rozwojem raka. Zdaniem naukowców, ich badania tylko sygnalizują, że substancje zawarte w lekach mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju nowotworów.
3. Rak jelita – jak się przed nim uchronić?
Portal BBC cytuje dr Sheenę Cruickshank z Uniwersytetu w Manchesterze, zdaniem której, każde zmiany w jelitach np. inna dieta, stany zapalne lub właśnie branie antybiotyków, może mieć wpływ na organizm. Podkreśliła także, że antybiotyki zajmują niezwykle istotną rolę w medycynie. Świetnie sprawdzają się w walce z infekcjami bakteryjnymi, a odpowiednio stosowane niejednokrotnie uratowały ludziom życie.
Według lekarzy są także inne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój komórek rakowych w jelitach. Istotną rolę odgrywa tu styl życia i sposób odżywiania. Większe ryzyko zachorowań na raka mają osoby otyłe, a także prowadzące siedzący tryb życia. Co więcej, picie alkoholu, palenie papierosów i jedzenie czerwonego mięsa nie pozostaje w organizmie bez śladu. Nowotwory mogą mieć także podłoże genetyczne. Niestety, częściej chorują pacjenci, w rodzinach których takie choroby występowały.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl