Przypomina zwykłą infekcję dziecięcą. Może powodować tiki i depresję
Zaczyna się jak zwykła infekcja, a może skończyć się u dziecka na problemach psychologicznych i neurologicznych, z depresją, tikami i nerwicą natręctw na czele. O czym mowa? O zakażeniu paciorkowcem z grupy A, na którego narażone są przede wszystkim dzieci w wieku od trzech do 15 lat.
1. Czym grozi zakażenie streptococcus pyogenes?
Wysoka gorączka, zaczerwienione gardło z nalotem, bóle mięśniowe, rozbicie i powiększenie węzłów chłonnych - to podstawowe objawy, które wskazują na zakażenie streptococcus pyogenes, czyli paciorkowcem z grupy A.
Wywołuje on zachorowania na anginę paciorkowcową oraz szkarlatynę. Z obserwacji Taty Pediatry, czyli lek. Łukasza Grzywacza, choroby te są w tej chwili jednymi z najczęściej występujących wśród dzieci.
- Gorączka bardzo wysoka do 38-39 stopni co sześć, osiem godzin i bardzo silny ból gardła. Często wyczuwalne są węzły chłonne, a przy szkarlatynie wystepuje też wysypka na całym ciele - tłumaczy lekarz.
Chociaż choroby te uznaje się za typowe dla wieku dziecięcego, nieodpowiednio leczone mogą wiązać się z potencjalnie niebezpiecznymi powikłaniami.
Zakażenie paciorkowcem z grupy A w przypadku dzieci może skutkować m.in. rzadko występującym zespołem PANDAS. Nazwa ta jest akronimem pochodzącym z języka angielskiego (pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associated with streptococcal infections), który tłumaczy się jako autoimmunologiczny pediatryczny zespół zaburzeń neuropsychiatrycznych po infekcji Streptococcus.
2. Objawy PANDAS
Mechanizm wywołujący PANDAS nie jest do końca poznany, jednak prawdopodobnie ma związek z rozwojem reakcji autoimmunologicznej, w wyniku której w organizmie powstają przeciwciała atakujące struktury mózgu chorego.
W efekcie dziecko dotknięte tym zespołem, wcześniej zupełnie zdrowe i aktywne, zaczyna cierpieć na zaburzenia psychologiczne oraz neurologiczne o różnym stopniu nasilenia.
Mogą się u nich pojawić takie objawy jak: moczenie nocne, lęki, depresja, zaburzenia snu, gwałtowne wahania nastroju z występowaniem drażliwości i napadów złości, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, problemy z koncentracją, zmniejszenie apetytu, występowanie tików, nadwrażliwość na światło i/lub dźwięki, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz utrata niektórych umiejętności związanych z działaniem mięśni.
Niestety, zespół PANDAS nie jest w pełni uleczalny. W leczeniu stosuje się różne metody terapii, w tym leczenie antybiotykiem, terapię poznawczo-behawioralną i leki psychiatryczne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl