Trwa ładowanie...

Prof. Chybicka: "to jest nieludzkie! Tak się nie robi nigdzie na świecie!" (WIDEO)

Ewa Rycerz
03.02.2021 18:03

Dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną zostały pozbawione nowoczesnego i skutecznego leczenia. - Otrzymaliśmy negatywną opinię od działającej przy prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji Rady Przejrzystości - mówi prof. Alicja Chybicka, onkolog, pediatra i senator. Ekspertka tłumaczy, że opinia Rady jest dla niej niezrozumiała, ponieważ procedura, jaką stosuje, ratuje życie dzieciom.

Prof. Alicja Chybicka była gościem w programie "Newsroom". Z dokumentu, jaki otrzymała od Rady Przejrzystości wynika, że Rada krytykuje fakt, że do opisania procedury innowacyjnego leczenia metodą CAR-T białaczki limfoblastycznej u dzieci nie została stworzona grupa kontrolna.

Chybicka odnosi się do tych zarzutów.

- Nie da się zrobić grupy kontrolnej dla umierających pacjentów, ponieważ połowę z nich trzeba by skazać na śmierć. Trzeba by wydzielić grupę dzieci, które umrą i które przeżyją. To jest jasne nawet dla studenta. To jest nieludzkie! - bulwersuje się. I dodaje, że sytuacja dzieci, którym odmówiono leczenia, jest dramatyczna.

- Niektórzy rodzice sami zbierają pieniądze na leczenie za granicą, są włączeni w fundacje, które im pomagają, ale jedno z dzieci wymaga tego leczenia na cito, a rodzice nie są w stanie zebrać tych środków - opowiada onkolog.

Dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną, które przeszły odpowiednią kwalifikację, poddawane są nowoczesnemu leczeniu polegającemu na wszczepieniu do limfocytów T genów kodujących receptor antygenu CD19, który jest obecny na komórkach białaczkowych z linii limfocytów B. Komórki własne małego pacjenta są zmodyfikowane genetycznie i podawane mu drogą dożylną. W organizmie rozpoznają blasty białaczkowe i je zwalczają. To skutecznie hamuje postęp choroby.

Do tej pory takie leczenie było dostępne dla małych pacjentów z Polski jedynie w Stanach Zjednoczonych. Objęto nim 4 dzieci. Rada Przejrzystości przy AOTMiT nie zgodziła się na finansowanie procedury w Polsce

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.