Trwa ładowanie...

Myślała, że pod okiem zrobił jej się pryszcz. To był rak skóry

"Pryszcz" okazał się być groźnym nowotworem skóry
"Pryszcz" okazał się być groźnym nowotworem skóry (Facebook.com)

Gibson Miller, 24-letnia nauczycielka z Nowego Jorku, przeżyła szok, gdy dowiedziała się, że ma raka skóry. Była pewna, że niewinnie wyglądająca zmiana pod jej okiem, to tylko pryszcz.

1. Rak podstawnokomórkowego skóry - jeden z najbardziej złośliwych nowotworów

W sierpniu 2018 roku Gibson Miller obudziła się i zauważyła jasnoróżową plamkę pod lewym okiem. Myślała, że to zwykły pryszcz. Niestety zmiana nie znikała przez wiele miesięcy. Dopiero w kwietniu tego roku nauczycielka w końcu zdecydowała się odwiedzić dermatologa. Ten polecił, aby wykonać biopsję. Diagnoza okazała się szokiem. U 24-latki zdiagnozowano raka podstawnokomórkowego skóry.

- Lekarz od razu powiedział, że nie podoba mu się ta zmiana, bo jest asymetryczna i musimy wykonać biopsję. Tydzień później otrzymałam od niego telefon – wspomina Miller.

Gibson w wieku 9 lat zaczęła grać w tenisa, co wiązało się z tym, że dużo czasu spędzała na dworze. Rzadko nosiła kapelusze czy okulary przeciwsłoneczne, bo zwyczajnie były niewygodne i przeszkadzały podczas uprawiania sportu. Krem z filtrem stosowała bardzo nieregularnie.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"

- Szczerze mówiąc w torebce nosiłam okulary przeciwsłoneczne, ale nie lubiłam ich zakładać, więc praktycznie z nich nie korzystałam. Krem ochronny stosowałam czasem na ramiona, ale nie bardzo przywiązywalam do tego wagę – zdradziła dużo później Miller w wywiadzie dla DailyMail.

Dr James Chelnis, chirurg okuloplastyczny z Nowego Jorku, który leczył Miller, powiedział, że często spotyka pacjentów, którzy mają raka w pobliżu oczu, ponieważ zapominają o ochronie tych partii:

- Na okolice oczu zwykle nie nakładamy dużej dawki kremu z filtrem przeciwsłonecznym i jest to miejsce odsłonięte, eksponowane na słońce. Oczywiście kapelusz i okulary pomagają, ale odpowiedni krem jest konieczny - mówi ekspert.

2. Rak skóry – statystyki

Najnowsze badania Amerykańskiej Akademii dermatologii ujawniły, że wzrasta odsetek nowotworów skóry u kobiet w wieku 18-39 lat.

Badacze odkryli, że w latach 1970-2009 częstość występowania czerniaka, który jest najbardziej śmiertelną postacią raka skóry, wzrosła aż o 800 proc. W tym czasie wzrosła też częstość występowania raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego - odpowiednio o 145 proc. i 263 proc.

Badacze potwierdzili, że jedną z przyczyn tak gwałtownego wzrostu zachorowań nie jest większa ekspozycja na słońce, ale korzystanie z solarium.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce słyszy tę okrutną diagnozę ok. 6 tys. kobiet i 5,5 tys. mężczyzn.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze