Trwa ładowanie...

Myślała, że pod okiem zrobił jej się pryszcz. To był rak skóry

Gibson Miller, 24-letnia nauczycielka z Nowego Jorku, przeżyła szok, gdy dowiedziała się, że ma raka skóry. Była pewna, że niewinnie wyglądająca zmiana pod jej okiem, to tylko pryszcz.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"

1. Rak podstawnokomórkowego skóry - jeden z najbardziej złośliwych nowotworów

W sierpniu 2018 roku Gibson Miller obudziła się i zauważyła jasnoróżową plamkę pod lewym okiem. Myślała, że to zwykły pryszcz. Niestety zmiana nie znikała przez wiele miesięcy. Dopiero w kwietniu tego roku nauczycielka w końcu zdecydowała się odwiedzić dermatologa. Ten polecił, aby wykonać biopsję. Diagnoza okazała się szokiem. U 24-latki zdiagnozowano raka podstawnokomórkowego skóry.

- Lekarz od razu powiedział, że nie podoba mu się ta zmiana, bo jest asymetryczna i musimy wykonać biopsję. Tydzień później otrzymałam od niego telefon – wspomina Miller.

Gibson w wieku 9 lat zaczęła grać w tenisa, co wiązało się z tym, że dużo czasu spędzała na dworze. Rzadko nosiła kapelusze czy okulary przeciwsłoneczne, bo zwyczajnie były niewygodne i przeszkadzały podczas uprawiania sportu. Krem z filtrem stosowała bardzo nieregularnie.

- Szczerze mówiąc w torebce nosiłam okulary przeciwsłoneczne, ale nie lubiłam ich zakładać, więc praktycznie z nich nie korzystałam. Krem ochronny stosowałam czasem na ramiona, ale nie bardzo przywiązywalam do tego wagę – zdradziła dużo później Miller w wywiadzie dla DailyMail.

Dr James Chelnis, chirurg okuloplastyczny z Nowego Jorku, który leczył Miller, powiedział, że często spotyka pacjentów, którzy mają raka w pobliżu oczu, ponieważ zapominają o ochronie tych partii:

- Na okolice oczu zwykle nie nakładamy dużej dawki kremu z filtrem przeciwsłonecznym i jest to miejsce odsłonięte, eksponowane na słońce. Oczywiście kapelusz i okulary pomagają, ale odpowiedni krem jest konieczny - mówi ekspert.

2. Rak skóry – statystyki

Najnowsze badania Amerykańskiej Akademii dermatologii ujawniły, że wzrasta odsetek nowotworów skóry u kobiet w wieku 18-39 lat.

Badacze odkryli, że w latach 1970-2009 częstość występowania czerniaka, który jest najbardziej śmiertelną postacią raka skóry, wzrosła aż o 800 proc. W tym czasie wzrosła też częstość występowania raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego - odpowiednio o 145 proc. i 263 proc.

Badacze potwierdzili, że jedną z przyczyn tak gwałtownego wzrostu zachorowań nie jest większa ekspozycja na słońce, ale korzystanie z solarium.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce słyszy tę okrutną diagnozę ok. 6 tys. kobiet i 5,5 tys. mężczyzn.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.