Rozwód a depresja
Depresja to problem coraz powszechniejszy, choć czasem trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Przyczyn choroby może być wiele. Jedną z nich jest rozwód. Rozpad rodziny to swego rodzaju porażka życiowa. Nawet jeśli dwoje ludzi będzie się czuć lepiej bez siebie, mają oni poczucie przegranej i końca czegoś, co miało trwać aż do śmierci. Rozpad rodziny szczególnie mocno dotyka dzieci. Mogą czuć się one zagubione, a nawet winne rozpadu rodziny. Wielu najmłodszych to właśnie siebie obwinia za odejście któregoś z rodziców, co dodatkowo osłabia poczucie jego wartości.
1. Wplyw rozwodu rodziców na dziecko
Dziecko w sytuacji rozwodu rodziców często zaczyna mieć problemy w szkole. Trudniej jest mu dojść do porozumienia nie tylko z kolegami z klasy, ale też z nauczycielami. Osłabia się bowiem zdolność komunikowania się. Uczeń może być ponadto apatyczny, zniechęcony. Warto wówczas udać się z nim do pedagoga szkolnego lub psychologa, bo tylko specjalista wie, jak rozpoznać depresję.
2. Depresja u dzieci
Depresja u dzieci wcale nie jest przypadkiem rzadkim. Jeśli zatem się rozwodzimy lub odchodzimy od wieloletniego partnera, ojca naszego dziecka, wówczas należy mieć na uwadze fakt, że rozpada się struktura rodziny. Szczególną uwagę należy zatem zwrócić na małoletnich, otaczając ich troską i zrozumieniem. Rozwód zawsze będzie wiązał się z dużym stresem i problemami emocjonalnymi. W wielu przypadkach zaleca się skorzystanie z pomocy psychologa. Dzięki odpowiedniej terapii łatwiej będzie rozpocząć nowy etap w życiu i wzmocnić poczucie własnej wartości. Jeśli jednak pojawią się pierwsze objawy depresji, nie warto zwlekać. Należy skorzystać z pomocy psychiatry, który – jeśli uzna to za konieczne – zapisze odpowiednio dobrane leki. Warto pamiętać, że depresja może dotknąć zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Dla niego rozwód to także trudna sytuacja, nawet jeśli w żaden sposób tego nie okazuje. Problemy emocjonalne i silny stres mogą pojawić się zwłaszcza w przypadku, w którym konflikt między rodzicami dotyka dzieci. W zdecydowanej większości małoletni w takiej sytuacji mieszkają z matką, co dla ojca może być trudne do zaakceptowania.
Zobacz także:
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które wymaga bezwzględnego leczenia i psychoterapii. Zaniedbanie w tym względzie może jeszcze bardziej nasilić objawy choroby i doprowadzić do gorszego samopoczucia, a nawet poczucia bezsensu życia.