Skuteczne leczenie zatok
Zadaniem zatok przynosowych jest czynny udział w ogrzewaniu, oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza. Zatoki to także bariera ochronna wspomagająca układ oddechowy. Kiedy pojawia się silny ból głowy, zatkany nos i spływająca do gardła wydzielina, nie należy ich lekceważyć. Jakie są skuteczne sposoby na leczenie zatok?
1. Funkcja zatok przynosowych
Zatoki przynosowe odpowiadają nie tylko za ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza, ale także za ochronę układu oddechowego. Dzięki zatokom mamy charakterystyczny tembr głosu, wzmocnioną konstrukcję czaszki, a także ogrzane oczodoły i podstawę czaszki.
2. Jak dochodzi do zapalenia zatok?
Nos jest połączony z zatokami wąskimi kanalikami. Kiedy pojawia się katar, może się on przyczynić do powstania dużego obrzęku błony śluzowej nosa. Wówczas zatoki zostaną zablokowane przez wydzielinę śluzową. Zatem, zamiast samego kataru, mamy dodatkowo zatkane zatoki, w których zaczyna dochodzić do infekcji. Kiedy pojawi się w zatokach stan zapalny, zwiększa się też ilość wydzieliny.
3. Jak objawia się zapalenie zatok?
Kiedy gęsta wydzielina zalega w zatokach, odczuwamy to jako uciążliwy i bardzo bolesny ucisk w okolicach czoła, nosa, oczu, a niekiedy nawet szczęki. Towarzyszy mu najczęściej także ból głowy i ogólne złe samopoczucie.
4. Leczenie zapalenia zatok
Trwający dłużej niż 7 dni katar, a nawet przedłużający się do 14 dni i dłużej, towarzyszące mu bóle głowy, oczu, czoła i nosa, wskazują, aby dłużej nie zwlekać. Należy jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa. Wówczas powinno zostać wykonane badanie za pomocą endoskopu, podczas którego można obejrzeć wnętrze nosa oraz kompleksy ujściowo-przewodowe. To lekarz powinien postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.
Musisz to wiedzieć
Laryngolog może przepisać kurację antybiotykową, jeżeli zdiagnozuje ostre lub podostre zapalenie zatok. Jeżeli natomiast lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosowej, leczenie antybiotykami może być pomocą doraźną. Po wyleczeniu się z infekcji powinniśmy zastanowić się nad zabiegiem. Krzywa komora sprzyja bowiem częstym infekcjom, a co za tym idzie częściej występują nasilone objawy kataru oraz problemy z zatokami.
Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Nieleczone może zmienić się bowiem w przewlekłe. Wówczas należy wykonać tomografię komputerową, aby stwierdzić, co się z nimi dzieje.