Trwa ładowanie...

Zatokowy ból głowy

Avatar placeholder
30.05.2017 18:13
Zatokowy ból głowy
Zatokowy ból głowy

Typowym objawem, który najczęściej towarzyszy zapaleniu zatok, jest zatokowy ból głowy. Najbardziej uciążliwy jest on w godzinach porannych i nasila się zazwyczaj przy pochylaniu głowy. Powstawanie i leczenie zatokowego bólu głowy jest w zasięgu każdego, kto się na taki ból skarży. Zauważono, że czasem na jego wzmocnienie ma wpływ stresobjawy zatokowego bólu głowy mogą pojawiać się także po ustąpieniu stresującej sytuacji.

Zatokowy ból głowy jest bardzo nieprzyjemny, dokuczliwy i obniżający komfort życia. Aby wygrać z tym bólem głowy na stałe, należy pozbyć się przyczyny, czyli najczęściej wyleczyć chore zatoki. Nasilenie i umiejscowienie zatokowego bólu głowy zależne jest od tego, które zatoki są chore. Może to być zatoka szczękowa, zatoka mniejsza czołowa, zatoka klinowa lub zatoka sitowa.

spis treści

1. Przyczyny powstawania zatokowego bólu głowy

Podstawową przyczyną pojawiania się tego rodzaju bólu głowy jest to, że rozpulchniona na skutek zakażenia wydzielina gromadzi się w zatokach. Nie może swobodnie spływać do nosa i wywiera nacisk na zatoki. Od tego, która zatoka jest zajęta, zależy, w jaki sposób chory odczuwa ból. Może on promieniować np. do skroni lub do wierzchołka głowy. W przypadku ostrego zapalenia zatok ból zatokowy zazwyczaj się pojawia, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia zatok może nie być objawem.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Zatokowy ból głowy to częsty problem Polaków
Zatokowy ból głowy to częsty problem Polaków (123RF)

2. Objawy zatokowego bólu głowy

Zatokowy ból głowy jest to ból pulsujący. Zazwyczaj towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie rozpierania w okolicach twarzy i głowy, w miejscach, w których zlokalizowane są zatoki. Ból bardzo często promieniuje do innych części twarzy lub szyi. Nasila się on w wyniku opukiwania lub ucisku okolic chorej zatoki. Nasilanie bólu jest odczuwalne także podczas kaszlu, wydmuchiwania nosa i podczas wysiłku fizycznego, szczególnie połączonego ze schylaniem. Bardzo często towarzyszy mu wyciek wydzieliny z zatok do nosa lub do gardła, a także podwyższona temperatura, kaszel, ból zębów. Sytuacje stresowe mogą doprowadzić do wzmocnienia się bólu zatokowego głowy.

3. Leczenie bólu zatokowego głowy

W momencie, kiedy odczuwamy zatokowy ból głowy, możemy zdecydować się na leczenie objawowe bólu. Opiera się ono na lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Kiedy jednak ból staje się coraz bardziej nasilony, należy udać się do lekarza, który może przepisać specjalne lekarstwa dostępne na receptę. Najważniejsze w leczeniu powracającego bólu zatokowego jest wyeliminowanie przyczyny, która go powoduje. Można tutaj stosować lekarstwa przeciwobrzękowe, rozrzedzające treść w zatokach, antybiotyki, leki przeciwhistaminowe. Oczywiście takie leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze