Trwa ładowanie...

Sposoby na katar u niemowląt

Avatar placeholder
11.05.2017 19:14
Sposoby na katar u niemowląt
Sposoby na katar u niemowląt

Katar jest chorobą, która w przypadku małych dzieci może stać się bardzo uciążliwa. Niestety, może pojawić się o każdej porze roku, a wywołują go bakterie i wirusy. Nieżyt nosa to objaw zapalenia błon śluzowych, a bakterie i wirusy, które powodują schorzenie, są przenoszone drogą kropelkową. Leczenie najczęściej polega na stosowaniu leków w postaci kropli, soli fizjologicznej, roztworu wody morskiej, może być także podawana witamina C.

spis treści

1. Typy kataru

Kiedy dziecko zmarznie lub jest przegrzane, mogą pojawić się u niego: najpierw drapanie w nosie, pojedyncze kichnięcia, a następnie – po upływie doby – następuje obrzęk błony śluzowej nosa. W momencie pojawienia się obrzęku, dziecko może mieć wrażenie zatkanego noska, a ponieważ nie ma prawidłowego przepływu, często dochodzi to łzawienia z oka. Do pierwszych objawów kataru należy także stan podgorączkowy. Dodatkowo maluch może być niespokojny i mieć problemy nie tylko z oddychaniem, ale i jedzeniem.

Katar jest częstą przypadłością wśród zieci
Katar jest częstą przypadłością wśród zieci (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nieżyt nosa może być także wywołany wirusem. W takim przypadku pojawia się wydzielina, która może być wodnista lub śluzowata, przezroczysta, mleczna lub podbarwiona na żółto. Najczęściej leczony katar wirusowy ustępuje po upływie tygodnia. Niestety, może stać się przyczyną do innych schorzeń, np. zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli czy płuc. Przy tego rodzaju katarze trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ w taki sposób może objawiać się również grypa u dzieci.

Inną przyczyną kataru może być alergia, a katar pojawia się często sezonowo, np. kiedy zaczyna kwitnąć większość roślin, ale może również dokuczać przez cały rok – wszystko zależy od tego, na co jest uczulone dziecko. Katar alergiczny to głównie wodnista wydzielina, uporczywe kichanie, swędzenie i zaczerwienienie oczu.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

2. Jakie leki stosować na katar?

Przy większym katarze warto sięgnąć po odpowiednie do wieku krople do nosa. Jednak trzeba pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż tydzień, ponieważ zbyt częste zapuszczanie kropli może doprowadzić do obrzęku błony śluzowej nosa, która staje się zbyt cienka i nie może być już barierą ochronną.

Dodatkowo należy podawać dziecku także witaminę C przynajmniej 2-3 razy dziennie. Witamina C może być także podawana w profilaktyce nieżytu nosa i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Witamina wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Oczywiście w przypadku dzieci bardzo ważne jest to, aby oczyszczać regularnie nos. Można także użyć maści majerankowej do posmarowania nosa. W aptekach dostępne są także olejki na bazie mięty i eukaliptusa, które znacznie ułatwiają dziecku oddychanie.

Musisz to wiedzieć

Przy katarze, oprócz elementów aromaterapii, ważną rolę odgrywa także podawanie większej ilości płynów. Warto podawać dziecku wodę albo herbatki na bazie ziół, np. z czarnego bzu. Częściej niż zwykle powinno być wietrzone mieszkanie. Lekarze, ale i rodzice polecają również inhalacje, które wpływają na rozrzedzanie wydzieliny nosowej, a dzięki temu szybsze i łatwiejsze jej usuwanie.

Oczywiście katar u dziecka można wyleczyć domowymi sposobami, ale gdy pojawia się wysoka temperatura, która utrzymuje się przez dłuższy czas, dziecko jest bardzo osłabione i nie chce ani jeść, ani pić, wymagana jest konsultacja lekarza pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze