Sposoby walki z biegunką
Kiedy często zmagasz się z biegunką, zapewne szukasz odpowiednich metod, które pozwolą ci na walkę z nią. Być może szukasz czegoś, co jest najlepsze na twoją dolegliwość. Może się zastanawiasz, co jest najlepsze na biegunkę u dziecka? Przejrzyj poniższe metody na walkę z biegunką i znajdź coś odpowiedniego.
1. Zioła na biegunkę
Nie każdy wie, ale zioła mogą być skuteczne w przypadku leczenia biegunki. Szczególnie dobre rezultaty można osiągnąć, stosując:
• Kolendrę. Można z niej przyrządzić napar. Wystarczy, że trzy łyżeczki nasion umieścimy w zagotowanej wodzie i całość przykryjemy. Napar odstawiamy, a po wystygnięciu odcedzamy. Należy pić go trzy razy dziennie.
• Pierwiosnek zwyczajny. Przygotowujemy z niego napar. Przepis jest bardzo prosty. Do litra wrzącej wody wrzucamy 50g suszonych liści i kwiatów pierwiosnka zwyczajnego. Czekamy, aż całość ostygnie, a następnie przecedzamy. Pijemy trzy szklanki naparu dziennie. Należy pamiętać, że ten napar bardzo szybko traci swoje właściwości i nie należy stosować go na drugi dzień po przygotowaniu.
• Siemię lnianie i piołun. Z nich także przygotowujemy napar. Przyrządza się go tak samo, jak napar z pierwiosnka. Także dawkowanie jest identyczne.
• Koniczynę polną. Z niej przygotowujemy odwar. Do zimnej wody należy wsypać 50 gramów suszonej koniczyny polnej. Całość stawiamy na ogniu. Kiedy się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 5–10 minut. Kiedy wywar wystygnie, przecedzamy go. Pijemy trzy szklanki dziennie. Zastanawiając się, co będzie najlepsze na biegunkę u dziecka, można skorzystać z powyższych przepisów. Może się okazać, że zadziałają bardzo dobrze na tę dolegliwość.
2. Owoce na biegunkę
W leczeniu biegunki można skorzystać także z leczniczych właściwości niektórych owoców. Szczególnie dobre działanie lecznicze mają:
• Jagody świeże, suszone, ze słoika. Jagody to znany od bardzo dawna sposób na biegunkę. Ich skuteczność w jej leczeniu jest bardzo wysoka, niezależnie od tego, czy są to świeże owoce czy przetworzone.
Musisz to wiedzieć
• Nalewka z jagód. Jest przeznaczona dla osób dorosłych, gdyż zawiera alkohol. Przepis na nalewkę z jagód jest bardzo prosty. Jagody należy zalać 40-procentowym alkoholem w proporcjach 1:1. Całość zamknąć w słoiku na przynajmniej dwa tygodnie. Po tym czasie nalewka z jagód na biegunkę jest gotowa i można ją przecedzić, a następnie zlać do butelek.
• Jarzębina. Jest bogata w witaminy z grupy C, E, PP, KK. Oprócz witamin zawiera także garbniki i pektyny. Można przygotowywać z niej odwar. Przepis na odwar z jarzębiny jest prosty. Wystarczy szklanką wody zalać jedną łyżkę suszonych owoców jarzębiny. Całość należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez pięć minut. Po tym czasie odstawiamy i po 10–15 minutach odcedzamy. Wywar z jarzębiny pijemy trzy razy dziennie. Powinien być on spożywany przed posiłkami.
3. Inne sposoby na biegunkę
Walcząc z biegunką, skuteczne może być też zjedzenie kawałka gorzkiej czekolady, co jest szczególnie polecane na biegunkę u dziecka. Dobre efekty przynosi też zjedzenie zawartości herbacianej torebki. Ale ta metoda nie jest specjalnie popularna.
Warto też pamiętać o podstawowych sposobach, które pozwolą na uniknięcie biegunki, czylio tym, aby:
• myć ręce po skorzystaniu z toalety, a także przed każdym posiłkiem;
• myć warzywa i owoce przed jedzeniem;
• dokładnie przeżuwać pokarm.
Jeśli biegunka się już pojawiła, należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Trzeba też zrezygnować z picia alkoholu oraz kawy.