Trwa ładowanie...

Sposoby walki z biegunką

Avatar placeholder
16.05.2017 17:18
Sposoby walki z biegunką
Sposoby walki z biegunką

Kiedy często zmagasz się z biegunką, zapewne szukasz odpowiednich metod, które pozwolą ci na walkę z nią. Być może szukasz czegoś, co jest najlepsze na twoją dolegliwość. Może się zastanawiasz, co jest najlepsze na biegunkę u dziecka? Przejrzyj poniższe metody na walkę z biegunką i znajdź coś odpowiedniego.

spis treści

1. Zioła na biegunkę

Nie każdy wie, ale zioła mogą być skuteczne w przypadku leczenia biegunki. Szczególnie dobre rezultaty można osiągnąć, stosując:

• Kolendrę. Można z niej przyrządzić napar. Wystarczy, że trzy łyżeczki nasion umieścimy w zagotowanej wodzie i całość przykryjemy. Napar odstawiamy, a po wystygnięciu odcedzamy. Należy pić go trzy razy dziennie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• Pierwiosnek zwyczajny. Przygotowujemy z niego napar. Przepis jest bardzo prosty. Do litra wrzącej wody wrzucamy 50g suszonych liści i kwiatów pierwiosnka zwyczajnego. Czekamy, aż całość ostygnie, a następnie przecedzamy. Pijemy trzy szklanki naparu dziennie. Należy pamiętać, że ten napar bardzo szybko traci swoje właściwości i nie należy stosować go na drugi dzień po przygotowaniu.

• Siemię lnianie i piołun. Z nich także przygotowujemy napar. Przyrządza się go tak samo, jak napar z pierwiosnka. Także dawkowanie jest identyczne.

• Koniczynę polną. Z niej przygotowujemy odwar. Do zimnej wody należy wsypać 50 gramów suszonej koniczyny polnej. Całość stawiamy na ogniu. Kiedy się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 5–10 minut. Kiedy wywar wystygnie, przecedzamy go. Pijemy trzy szklanki dziennie. Zastanawiając się, co będzie najlepsze na biegunkę u dziecka, można skorzystać z powyższych przepisów. Może się okazać, że zadziałają bardzo dobrze na tę dolegliwość.

Naturalne produkty są dobrym wyborem podczas biegunki
Naturalne produkty są dobrym wyborem podczas biegunki (123RF)

2. Owoce na biegunkę

W leczeniu biegunki można skorzystać także z leczniczych właściwości niektórych owoców. Szczególnie dobre działanie lecznicze mają:

• Jagody świeże, suszone, ze słoika. Jagody to znany od bardzo dawna sposób na biegunkę. Ich skuteczność w jej leczeniu jest bardzo wysoka, niezależnie od tego, czy są to świeże owoce czy przetworzone.

Musisz to wiedzieć

• Nalewka z jagód. Jest przeznaczona dla osób dorosłych, gdyż zawiera alkohol. Przepis na nalewkę z jagód jest bardzo prosty. Jagody należy zalać 40-procentowym alkoholem w proporcjach 1:1. Całość zamknąć w słoiku na przynajmniej dwa tygodnie. Po tym czasie nalewka z jagód na biegunkę jest gotowa i można ją przecedzić, a następnie zlać do butelek.

• Jarzębina. Jest bogata w witaminy z grupy C, E, PP, KK. Oprócz witamin zawiera także garbniki i pektyny. Można przygotowywać z niej odwar. Przepis na odwar z jarzębiny jest prosty. Wystarczy szklanką wody zalać jedną łyżkę suszonych owoców jarzębiny. Całość należy doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez pięć minut. Po tym czasie odstawiamy i po 10–15 minutach odcedzamy. Wywar z jarzębiny pijemy trzy razy dziennie. Powinien być on spożywany przed posiłkami.

3. Inne sposoby na biegunkę

Walcząc z biegunką, skuteczne może być też zjedzenie kawałka gorzkiej czekolady, co jest szczególnie polecane na biegunkę u dziecka. Dobre efekty przynosi też zjedzenie zawartości herbacianej torebki. Ale ta metoda nie jest specjalnie popularna.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Warto też pamiętać o podstawowych sposobach, które pozwolą na uniknięcie biegunki, czylio tym, aby:

• myć ręce po skorzystaniu z toalety, a także przed każdym posiłkiem;

• myć warzywa i owoce przed jedzeniem;

• dokładnie przeżuwać pokarm.

Jeśli biegunka się już pojawiła, należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Trzeba też zrezygnować z picia alkoholu oraz kawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze