Trwa ładowanie...

Syrop na kaszel – wybierz najlepszy

 Agnieszka Gotówka
18.05.2017 15:41
Syrop na kaszel – wybierz najlepszy
Syrop na kaszel – wybierz najlepszy

Kaszel jest najczęściej związany z infekcją górnych dróg oddechowych. Towarzyszy przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu płuc. Może być również objawem alergii. Co podać dziecku, gdy kaszle? Jaki syrop będzie odpowiedni?

Wybór syropów na kaszel jest duży. Jednak nie każdy preparat tego rodzaju można stosować u dzieci. Kaszlące dziecko musi przede wszystkim dużo pić, bo dzięki temu zalegający w drogach oddechowych śluz zostanie rozrzedzony i łatwiej go będzie odkrztusić. Jeśli u dziecka pojawi się gorączka, należy ją obniżyć odpowiednim środkiem przeciwgorączkowym – paracetamolem (od pierwszego dnia życia) lub ibuprofenem (od trzeciego miesiąca życia). Specjaliści polecają również nebulizację z soli fizjologicznej. Wykonywany w domowym zaciszu zabieg nawilży błonę śluzową dróg oddechowych i rozrzedzi zalegającą w nich wydzielinę.

spis treści

1. Syrop na kaszel mokry dla dziecka

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

U małych dzieci rzadko stosuje się syropy wykrztuśne. Najczęściej lekarze zalecają stosowanie leków mukolitycznych, a więc rozrzedzających śluz. Należą do nich preparaty zawierające substancje tj.: bromheksyna, ambroksol, acetylocysteina, karbocysteina, erdosteina. Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości zalęgającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej wykrztuszania. Ostatnią dawkę syropu mukolitycznego podaje się w godzinach popołudniowych, by odkrztuszanie wydzieliny nie męczyło dziecka w czasie nocnego wypoczynku.

Istnieją dwa rodzaje kaszlu suchy i mokry
Istnieją dwa rodzaje kaszlu suchy i mokry (123RF)

2. Syrop przeciwkaszlowy dla dziecka

Działanie syropu przeciwkaszlowego opiera się na hamowaniu odruchu kaszlu. Preparaty tego typu rzadko podaje się dzieciom. Lekarz może jednak zdecydować o ich użyciu, gdy kaszel jest męczący i np. wybudza malucha ze snu. U najmłodszych stosuje się butamirat lub lewodropropizynę. W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych stosować można również syrop z fenspirydem. Działa on przeciwhistaminowo, przeciwzapalnie i spazmolitycznie. Stosuje się go u dzieci powyżej 2. roku życia.

Objawy infekcji górnych dróg oddechowych, tj. kaszel czy katar, są najczęściej wywołane przez wirusy. Infekcję leczy się objawowo, a więc podając leki, które złagodzą symptomy choroby. Jeśli kaszel będzie utrzymywał się dłużej niż trzy doby lub będzie bardzo męczący, należy zgłosić się do pediatry. Kaszel może być bowiem objawem poważniejszych chorób, w tym zapalenia oskrzeli czy zapalenia płuc.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.