Trwa ładowanie...

Tak rozróżnisz zakażenie groźnymi wirusami. Ekspert mówi, kiedy zgłosić się do specjalisty (WIDEO)

 Maria Krasicka
01.12.2022 15:17

Sezon infekcji wśród dzieci rozpoczął się na dobre. Jednak jak stwierdzić, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy początek grypy? Czy da się określić infekcję już po pierwszych objawach? Gościem programu WP "Newsroom" była specjalistka z zakresu wirusologii prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zapytana o to, w jaki sposób można rozróżnić objawy zakażenia wirusami RSV, grypy lub koronawirusa, przyznała, że jest to bardzo trudne zadanie.

- Przynajmniej na początku objawy są wspólne - mówi. - Objawy ze strony układu oddechowego, pojawia się temperatura. Co powinno nas zaniepokoić to szybsze męczenie się, a przede wszystkim, trudności w oddychaniu - tłumaczy.

Dodaje również, że szczęśliwie w przypadku wirusów grypy i SARS-CoV-2, dzięki testom, można łatwo je rozróżnić. Natomiast na początku, po wystąpieniu pierwszych objawów jest to bardzo trudne. Dlatego zawsze, bez względu na to, czy dziecko miało kontakt z chorym, czy też nie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

- Zwłaszcza u dzieci pojawiająca się wysoka temperatura i trudności w oddychaniu powinny zaalarmować rodziców - podsumowuje.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz WIDEO

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.