Trwa ładowanie...

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Jak rozpoznać tasiemczyce?

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony to pasożyty, które mogą bytować w przewodzie pokarmowym człowieka. Który z nich częściej wywołuje tasiemczycę? Jak objawia się ta choroba? I czy jest groźna dla zdrowia?

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
spis treści

1. Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony – czym się różnią?

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) może osiągnąć długość do 8 m. Jego ryjek otoczony jest podwójnym wieńcem haków. Podobnie jak tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata), składa się z główki, szyjki i kilkuset członów (strobili).

W przypadku tasiemca uzbrojonego żywicielem ostatecznym jest człowiek, pośrednim – świnia. Postać dojrzała pasożyta bytuje w jelicie cienkim. Jego postać larwalna (wągier) umiejscowiona jest w mięśniach, rzadziej w narządach wewnętrznych.

Tasiemiec nieuzbrojony może osiągnąć długość nawet do 12 m. Głowa pasożyta (skoleks) ma kształt gruszki, bez ryjka i haków z czterema silnymi przyssawkami. Jego żywicielem ostatecznym jest człowiek, a pośrednim – bydło. Bytuje w jelicie cienkim, gdzie może żyć nawet 30 lat.

2. Objawy tasiemczycy u ludzi

W wielu przypadkach tasiemczyca nie daje objawów, które moglibyśmy łączyć z chorobą pasożytniczą. Niektóre z jej symptomów, np. osłabienie czy zaparcia, zrzucamy na karb intensywnego trybu życia i złej diety.

Bardzo czesto pierwszym objawem choroby jest zauważenie w kale fragmentów tasiemca (płaskie, białe prostokąciki).

Do zarażenia człowieka dochodzi najczęściej przez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa zawierającego wągry.

Objawy tasiemczycy to:

  • niedokrwistość,
  • osłabienie, uczucie rozbicia,
  • bóle brzucha, biegunka lub zaparcia,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • apatia lub nadpobudliwość,
  • pokrzywkowe zmiany skórne.

Tasiemczycę może potwierdzić trzykrotne badanie parazytologiczne kału na obecność członów i jaj tasiemców lub badanie serologiczne na obecność swoistych antygenów tasiemca. Morfologia może wykazać eozynofilię niewielkiego stopnia.

Leczenie wymaga podania leku (niclosamid, prazykwantel). Terapia jest bardzo skuteczna. Leczy się wyłącznie pacjentów z rozpoznanym zarażeniem. Najczęściej człowiek zaraża się tasiemcem uzbrojonym, zdecydowanie rzadziej uzbrojonym (rokowanie jest gorsze, z możliwym następczym rozwojem wągrzycy, w tym wągrzycy ośrodkowego układu nerwowego, która objawia się m.in. drgawkami, bólami głowy, zaburzeniami psychicznymi i sennością).

3. Jak ustrzec się przed tasiemczycą?

Podstawa jest spożywanie mięsa ze sprawdzonego źródła. Ważne jest również, by nie jeść surowego mięsa i ryb, w którym mogą być obecne wągry, czyli larwalne postacie tasiemców (tracą swoją żywotność po obróbce termicznej i nie stanowią wówczas zagrożenia dla człowieka).

Niemniej ważne jest dbanie o higienę i czystość pomieszczeń. Jeśli mamy zwierzęta domowe, istotne jest ich regularne odrobaczanie.

Od małego uczmy dziecko zasad prawidłowej higieny i nawyków związanych z bezpieczeństwem żywności. To zminimalizuje ryzyko zachorowania na chorobę pasożytniczą, np. tasiemczycę, która stanowi zagrożenie również dla najmłodszych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.