Telefony zaufania – pomoc dla chorych na nerwicę
Czasami rozwiązaniem doraźnym przy problemach nerwicowych jest skorzystanie z telefonu zaufania. To pomoc, z której może skorzystać każdy z nas. Odpowiedni numer zróżnicowany jest pod kątem konkretnych potrzeb. Dzięki rozmowie z osobą przeszkoloną przestajemy czuć osamotnienie.
1. Jak działa telefon zaufania?
Z telefonu zaufania korzystają głównie osoby, które znajdują się w kryzysie emocjonalnym. Rozmowa nie jest jednak w stanie zastąpić specjalistycznej psychoterapii. Rozmówca nie zdiagnozuje naszego schorzenia. Warto pamiętać, że „przez słuchawkę” jesteśmy anonimowi. Nie musimy podawać danych osobowych. W ten sposób niektórzy mogą bez skrępowania rozmawiać nawet o najintymniejszych kwestiach. Telefon zaufania może być traktowany jako pośrednie rozwiązanie kłopotu. Zanim połączymy się z rozmówcą, zastanówmy się, z jaką sprawą tak naprawdę dzwonimy. W ten sposób zawęzimy rodzaj pomocy do konkretnego wyboru. Poradnie telefoniczne niosą pomoc także dzieciom i nastolatkom.
2. Zaburzenia lękowe
Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe bardzo często cierpią przez nieumiejętność kontaktowania się z otoczeniem. Nawiązywanie relacji jest w takim przypadku niezwykle trudne i czasochłonne. Telefon zaufania może rozwiązać ten problem.
3. Telefon zaufania a nerwica
Kontakt z drugim człowiekiem oparty na wsparciu jest niezwykle istotny dla osób chorych na nerwicę. Podczas połączenia możemy wyrzucić z siebie bieżące myśli, stany emocjonalne, a także podzielić się najskrytszymi myślami. Tym sposobem możemy wywołać poprawę nastroju i zmniejszyć napięcie emocjonalne. To także rozwiązanie dla chorych, którzy z różnych względów boją się opuścić własny dom.
Zobacz także:
4. Plusy telefonu zaufania
Bardzo często najbliższe otoczenie nie jest świadome, że coś złego dzieje się z bliską im osobą. Brak zrozumienia prowokuje odtrącenie. Telefon zaufania jest czasami jedyną formą rozładowania negatywnych emocji. Konsultant zawsze spróbuje znaleźć z nami właściwe rozwiązanie.