Trwa ładowanie...

Test na autyzm. Może pomóc wykryć chorobę zaraz po urodzeniu

Avatar placeholder
09.01.2019 08:18
Wciąż trwają badania nad autyzmem
Wciąż trwają badania nad autyzmem (123RF)

Badania nad autyzmem wciąż trwają. Zespół amerykańskich naukowców rozpoczął badania, które mogą pomóc wykryć autyzm już u najmłodszych dzieci. Ich zdaniem kluczowe w tej kwestii jest badanie słuchu.

1. Wczesne wykrywanie autyzmu

Noworodki poddawane są serii badań. Zdaniem amerykańskich naukowców do tego zestawu testów niedługo będziemy mogli dodać te, które wykażą, czy dziecko choruje na autyzm. Wyniki badań nad zależnością słuchu i autyzmu opublikowano w piśmie branżowym "The Journal of the American Osteopathic Association".

Po przeprowadzeniu nieinwazyjnego testu na słuch dziecka, lekarze będą wiedzieć, czy w przyszłości monitorować jego rozwój pod kątem autyzmu. Badania dowodzą bowiem, że osoby, które zmagają się z tą chorobą mają zaburzenia słuchu. Jest to więc kierunek badań i wstępnych obserwacji.

2. Badania nad autyzmem

Obecnie przeprowadza się badania słuchu noworodkom. Jednak nie są one szczegółowe. Pokazują tylko lekarzom czy dziecko reaguje na dźwięki. Amerykańscy naukowcy chcą wprowadzić bardziej specjalistyczne badanie. Ich zdaniem kluczowa jest analiza wrażliwości na dźwięk. Wynika to z faktu, że u osób, które chorują na autyzm zaobserowano nadwrażliwość słuchową.

Zobacz film: "Smartphony i tablety niszczą psychikę dzieci"

Prof. Randy Kulesza, który jest szefem zespołu badaczy, podkreśla, że konieczne są kolejne testy, które pozwolą zgłębić zależność między słuchem a autyzmem. Dzięki temu lekarzom w przyszłości może uda się diagnozować tę chorobę we wczesnej fazie, co pomoże w leczeniu i opiece nad dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze