Zaburzenia słuchu u dzieci
Masz problemy ze słuchem, a może ma je Twoje dziecko lub ktoś z bliskich? Nie wpadaj w panikę, obecnie nowoczesna technologia jest w stanie przywrócić słuch niemal w każdym przypadku. Operacja, aparat słuchowy - masz kilka możliwości do wyboru.
1. Przyczyny i objawy utraty słuchu
Obecnie obserwuje się coraz więcej wrodzonych wad słuchu. Dziedziczymy je po przodkach, ale również mogą być powodem nieprawidłowego przebiegu ciąży. Jeżeli kobieta chorowała w czasie ciąży na różyczkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko może mieć problemy ze słuchem. Również jeżeli kobieta zażywa w czasie ciąży leki z grupy salicylanów, u dziecka może wystąpić wada słuchu.
U dzieci słuch może pogorszyć się, kiedy pojawia się przerost migdałka gardłowego, który uciska trąbkę słuchową. Powoduje to, że dziecko zapada na wysiękowe zapalenie ucha, a błona bębenkowa traci elastyczność i ulega zniszczeniu.
U dzieci w starszym wieku powodem pogorszenia się słuchu mogą być:
- Opryszczka
- Ospa wietrzna
- Świnka
- Różyczka
- Odra
- I inne choroby zakaźne.
Innym powodem utraty słuchu jest hałas, prowadzący do mikrourazów kosteczek słuchowych, które obrastają dodatkową chrząstką i przestają przekazywać fale dźwiękowe do mózgu. Dlatego tak ważne są badania słuchu u dzieci.
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka, następujące rzeczy, zgłoś się do lekarza!
- Jeżeli niemowlę nie gaworzy, nie reaguje na głos mamy i hałas
- Jeżeli dziecko słucha tylko jednym uchem
- Dziecko zbyt głośno mówi
- Dziecko mówi przez nos, chrapie, ma często zatkany nos
- Nie reaguje na pytania
- Poza domem traci orientację i nie potrafi dogadać się z rówieśnikami.
To wszystko może oznaczać, że Twoje dziecko ma problemy ze słuchem, dlatego powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zaleca się również badanie słuchu u dorosłych, ponieważ dziecko mogło odziedziczyć wadę po rodzicach.
2. Leczenie zaburzeń słuchu
Słuch można odzyskać poprzez operację lub poprzez noszenie aparatu słuchowego, zależy to od rodzaju uszkodzenia narządu słuchu.
W przypadku:
- Wady ucha środkowego - zaleca się rekonstrukcję brakującej lub uszkodzonej części. Do tego celu używa się materiału sztucznego lub pobranego od pacjenta. Dzięki temu zastępuje się element, który uległ uszkodzeniu. A dziecko może znowu słyszeć. Czasami zdarza się, że to nie wystarczy i w takim przypadku konieczny jest implant ślimakowy.
- Zmiany wysiękowe ucha - przypadku zmian utrzymujących się przewlekle konieczna jest dokładna ocena laryngologiczna i przeprowadzenie badania słuchu.
- Niedosłuchu lub głuchoty spowodowanej nadmiernym hałasem - stosuje się aparat słuchowy.
- Zniekształcenia lub uszkodzenia obustronne nerwu słuchowego - w takim wypadku konieczne jest wprowadzenie implantu do pnia mózgu.
- Schorzeń spowodowanych uszkodzeniem ucha wewnętrznego - w tym przypadku stosuje się implanty ślimakowe.
- Słyszenia tylko niskich dźwięków - osoby takie nie rozumieją mowy. I w takim przypadkumożna połączyć aparat słuchowy umieszczony na zewnątrz z wszczepionym do ucha implantem.
- Wrodzonego uszkodzenia lub deformacji ucha zewnętrznego czy przewodów słuchowych - w przypadku takich wad słuchu niemożliwe jest rozumienie mowy. Jedynym wyjściem w takim przypadku jest wszczepienie implantu tytanowego w kość czaszki. Do tego zakładany jest zewnętrzny aparat słuchowy, który pozwala rozumieć mowę.
Każda operacja wiąże się z rehabilitacją. Również operacja wad słuch wymaga rehabilitacji. Niestety nie jest ona taka prosta, czasami trwa nawet parę lat. W czasie rehabilitacji pacjent wymaga opieki:
- Foniatrów
- Logopedów
- Laryngologów.
Jednak najlepszy wydaje się trening w domu - uczenie dzieci nowych słów, rozumienia dźwięków.
Implant ślimakowy jest urządzeniem elektrycznym, który ma za zadanie spełniać takie same funkcje jak komórki w uchu wewnętrznym. Wszczepiając implant w okolicy skroni umieszcza się na stałe elektrody, które od implantu biegną do ucha wewnętrznego. Na zewnątrz ucha umieszcza się procesor mowy, do którego docierają dźwięki z otoczenia, zmieniane na impuls elektryczny.