Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zaburzenia słuchu u dzieci

Avatar placeholder
21.12.2015 13:23
Zaburzenia słuchu u dzieci
Zaburzenia słuchu u dzieci

Masz problemy ze słuchem, a może ma je Twoje dziecko lub ktoś z bliskich? Nie wpadaj w panikę, obecnie nowoczesna technologia jest w stanie przywrócić słuch niemal w każdym przypadku. Operacja, aparat słuchowy - masz kilka możliwości do wyboru.

1. Przyczyny i objawy utraty słuchu

Obecnie obserwuje się coraz więcej wrodzonych wad słuchu. Dziedziczymy je po przodkach, ale również mogą być powodem nieprawidłowego przebiegu ciąży. Jeżeli kobieta chorowała w czasie ciąży na różyczkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko może mieć problemy ze słuchem. Również jeżeli kobieta zażywa w czasie ciąży leki z grupy salicylanów, u dziecka może wystąpić wada słuchu.

U dzieci słuch może pogorszyć się, kiedy pojawia się przerost migdałka gardłowego, który uciska trąbkę słuchową. Powoduje to, że dziecko zapada na wysiękowe zapalenie ucha, a błona bębenkowa traci elastyczność i ulega zniszczeniu.

U dzieci w starszym wieku powodem pogorszenia się słuchu mogą być:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Innym powodem utraty słuchu jest hałas, prowadzący do mikrourazów kosteczek słuchowych, które obrastają dodatkową chrząstką i przestają przekazywać fale dźwiękowe do mózgu. Dlatego tak ważne są badania słuchu u dzieci.

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka, następujące rzeczy, zgłoś się do lekarza!

 1. Jeżeli niemowlę nie gaworzy, nie reaguje na głos mamy i hałas
 2. Jeżeli dziecko słucha tylko jednym uchem
 3. Dziecko zbyt głośno mówi
 4. Dziecko mówi przez nos, chrapie, ma często zatkany nos
 5. Nie reaguje na pytania
 6. Poza domem traci orientację i nie potrafi dogadać się z rówieśnikami.

To wszystko może oznaczać, że Twoje dziecko ma problemy ze słuchem, dlatego powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zaleca się również badanie słuchu u dorosłych, ponieważ dziecko mogło odziedziczyć wadę po rodzicach.

2. Leczenie zaburzeń słuchu

Słuch można odzyskać poprzez operację lub poprzez noszenie aparatu słuchowego, zależy to od rodzaju uszkodzenia narządu słuchu.

W przypadku:

 • Wady ucha środkowego - zaleca się rekonstrukcję brakującej lub uszkodzonej części. Do tego celu używa się materiału sztucznego lub pobranego od pacjenta. Dzięki temu zastępuje się element, który uległ uszkodzeniu. A dziecko może znowu słyszeć. Czasami zdarza się, że to nie wystarczy i w takim przypadku konieczny jest implant ślimakowy.
 • Zmiany wysiękowe ucha - przypadku zmian utrzymujących się przewlekle konieczna jest dokładna ocena laryngologiczna i przeprowadzenie badania słuchu.
 • Niedosłuchu lub głuchoty spowodowanej nadmiernym hałasem - stosuje się aparat słuchowy.
 • Zniekształcenia lub uszkodzenia obustronne nerwu słuchowego - w takim wypadku konieczne jest wprowadzenie implantu do pnia mózgu.
 • Schorzeń spowodowanych uszkodzeniem ucha wewnętrznego - w tym przypadku stosuje się implanty ślimakowe.
 • Słyszenia tylko niskich dźwięków - osoby takie nie rozumieją mowy. I w takim przypadkumożna połączyć aparat słuchowy umieszczony na zewnątrz z wszczepionym do ucha implantem.
 • Wrodzonego uszkodzenia lub deformacji ucha zewnętrznego czy przewodów słuchowych - w przypadku takich wad słuchu niemożliwe jest rozumienie mowy. Jedynym wyjściem w takim przypadku jest wszczepienie implantu tytanowego w kość czaszki. Do tego zakładany jest zewnętrzny aparat słuchowy, który pozwala rozumieć mowę.

Każda operacja wiąże się z rehabilitacją. Również operacja wad słuch wymaga rehabilitacji. Niestety nie jest ona taka prosta, czasami trwa nawet parę lat. W czasie rehabilitacji pacjent wymaga opieki:

 • Foniatrów
 • Logopedów
 • Laryngologów.

Jednak najlepszy wydaje się trening w domu - uczenie dzieci nowych słów, rozumienia dźwięków.

Implant ślimakowy jest urządzeniem elektrycznym, który ma za zadanie spełniać takie same funkcje jak komórki w uchu wewnętrznym. Wszczepiając implant w okolicy skroni umieszcza się na stałe elektrody, które od implantu biegną do ucha wewnętrznego. Na zewnątrz ucha umieszcza się procesor mowy, do którego docierają dźwięki z otoczenia, zmieniane na impuls elektryczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze