Trwa ładowanie...

Tyle nastolatek skorzystało z tabletki "dzień po". Ministerstwo podało liczby

Avatar placeholder
29.03.2024 11:44
Ile nastolatek skorzystało z tabletki "dzień po" w 2023 roku? Izabela Leszczyna podała liczby
Ile nastolatek skorzystało z tabletki "dzień po" w 2023 roku? Izabela Leszczyna podała liczby (East News)

Wciąż czekamy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ułatwienia dostępu do tzw. tabletki "dzień po". Przeciwnicy liberalizacji proponowanego prawa, które miałoby umożliwić zakup preparatu bez recepty osobom powyżej 15. roku życia, twierdzą, że miałoby to negatywne skutki dla nastolatek. Resort zdrowia podał, jak wiele dziewcząt w wieku od 15. do 17. lat skorzystało z tabletki w 2023 roku.

spis treści

1. Tabletka "dzień po"

Kwestia antykoncepcji awaryjnej wzbudza mnóstwo emocji. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że ustawy nie podpisze, choć na ostateczną decyzję ma jeszcze kilka dni. W rozmowie z telewizją Polsat stwierdził, że dostępność tabletki "dzień po" dla osób od 15. roku życia jest "daleko idącą przesadą".

Zdaniem prezydenta Dudy nowelizacja prawa farmaceutycznego to pomysł "niezdrowy, chory i niebezpieczny dla dzieci z zasady". Pod ustawą może więc zabraknąć podpisu prezydenta, ale Ministerstwo Zdrowia jest gotowe na taką ewentualność.

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"

Izabela Leszczyna, szefowa resortu, zapowiedziała, że antykoncepcja awaryjna będzie dostępna bez recepty, nawet jeśli pod nowelizacją nie podpisze się prezydent Duda. Zmiana prawa ma w takim wypadku zostać wprowadzona na drodze rozporządzenia ministerstwa. W przypadku prezydenckiego weta resort planuje wprowadzić dostępność octanu uliprystalu w ramach tzw. recepty farmaceutycznej. Prawo ma mają wejść w życie już od 1 maja.

2. Statystyki resortu

Ministra Leszczyna na antenie telewizji TVN24 starała się obalić promowaną przez przeciwników liberalizacji prawa tezę, że po zmienia przepisów nastolatki "rzucą się" na tabletkę "dzień po".

Podała statystyki, z których wynika, że w ubiegłym roku z pigułki skorzystało 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia, a 15-latki stanowiły zaledwie 2 proc. wszystkich osób, które sięgnęły po antykoncepcję awaryjną.

Podkreśliła także, że nowelizacja prawa farmaceutycznego nie sprawi, że nastolatki tłumnie rzucą się na apteki.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze