Trwa ładowanie...

Uważaj na słońcu. "Zasada łyżek" może ochronić przed rakiem

Avatar placeholder
11.07.2024 19:35
Zasada łyżek
Zasada łyżek (Adobe Stock )

Latem, gdy słońce świeci najintensywniej, rodzice muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Skóra dzieci jest delikatniejsza i bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni UV, co zwiększa ryzyko poparzeń i długoterminowych uszkodzeń. Dorośli nie mogą też zapominać o sobie. Pomocna może okazać się tzw. "zasada łyżek".

spis treści

1. Niebezpieczne słońce

Promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju czerniaka, groźnego nowotworu skóry. Skóra dzieci, która w Polsce przez większą część roku jest ukryta przed słońcem, podczas wakacyjnych dni staje się szczególnie narażona na jego szkodliwe działanie.

Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko poparzeń i uszkodzeń skóry. Warto pamiętać, że skuteczność kremu zależy nie tylko od jego jakości, ale również od ilości i częstotliwości aplikacji.

2. Jak działa krem z filtrem?

Zobacz film: ""Pytanie mamy" z Anną Dereszowską"

Kremy przeciwsłoneczne działają na zasadzie odbijania i rozpraszania promieniowania UV, co pomaga chronić skórę przed jego szkodliwym wpływem. Promieniowanie UV dzielimy na UVA i UVB. UVA przenika głęboko w skórę, przyczyniając się do jej starzenia oraz powstawania nowotworów. UVB z kolei dociera do naskórka, powodując poparzenia i uszkodzenia komórek skóry. Dlatego ważne jest, aby wybierać kremy, które oferują ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania.

3. Jakie filtry wybierać dla dzieci?

Dziecięca skóra jest wyjątkowo wrażliwa na chemikalia, dlatego warto wybierać kremy z filtrami mineralnymi, które nie przenikają przez skórę. Unikajmy kremów zawierających substancje takie jak Etylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, czy Homosalate, które mogą powodować podrażnienia i alergie. Zamiast tego, szukajmy kremów z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu, które działają jak fizyczna bariera chroniąca skórę przed promieniowaniem UV.

4. Jak często aplikować krem?

Krem z filtrem należy nakładać na skórę naszą i dziecka co najmniej co dwie godziny, a także po każdej kąpieli, intensywnym poceniu się czy wytarciu ręcznikiem. Nawet jeśli producent deklaruje, że krem jest wodoodporny, jego skuteczność może znacząco spaść po kontakcie z wodą. Dlatego regularne aplikowanie kremu jest kluczowe, aby utrzymać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

5. Zasada łyżek i kieliszka

Aby krem z filtrem spełniał swoje zadanie, musi być stosowany w odpowiedniej ilości. Dermatolodzy zalecają stosowanie tzw. zasady łyżek: na twarz, szyję i ramiona nałóż dwie łyżeczki kremu, a na całe ciało - dwie łyżki stołowe. Należy pamiętać, że jedno opakowanie kremu przeciwsłonecznego (około 200 ml) powinno wystarczyć na zaledwie kilka pełnych aplikacji, co oznacza, że podczas wakacji często trzeba będzie kupować nowe opakowania.

W przypadku małych dzieci eksperci mówią o zasadzie: łyżeczka kremu na twarz oraz kieliszek kremu na całe ciało.

6. Chroń dziecko przed słońcem

Krem z filtrem to nie jedyny sposób na ochronę dzieci przed słońcem. Ważne jest, aby dzieci nosiły lekkie, przewiewne ubrania, a także kapelusze z szerokim rondem, które chronią twarz, szyję i uszy przed słońcem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV również są niezbędne, aby chronić oczy malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Słońce jest najsilniejsze między godziną 10 a 16, dlatego w tym czasie warto ograniczyć pobyt dzieci na zewnątrz. Jeśli planujesz wyjście na plażę lub spacer, staraj się organizować takie aktywności wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce jest mniej intensywne. Jeśli jednak musisz być na zewnątrz w środku dnia, zadbaj o regularne przerwy w cieniu i często smaruj skórę dziecka kremem z filtrem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze