Genialny sposób na upały. Zawieś w oknie, a nie pożałujesz
Żar leje się z nieba, a w domu temperatura skacze nawet do 30 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach robi się wówczas duszno i gorąco. To sytuacja, która jest już wakacyjną normą. Jak sobie wtedy radzić? Przedstawiamy proste sposoby na ochłodzenie mieszkania.
1. Zasłoń dostęp do słońca
Gdy w mieszkaniu robi się zbyt gorąco, naszym naturalnym odruchem jest otworzenie okna. W upalne dni to błąd, ponieważ w ten sposób w dzień nie wychłodzimy pomieszczeń, a co najwyżej jeszcze bardziej je nagrzejemy. Jeśli chcemy przewietrzyć dom, róbmy to wieczorem lub nocą, gdy temperatura na dworze spadnie.
Co więc robić, by ochłodzić mieszkanie? Najprostszym sposobem jest użycie klimatyzatora lub wentylatora. Nie każdego jednak stać na taki wydatek. Dobrym sposobem jest natomiast zasłonięcie okien żaluzjami, roletami lub nieprzepuszczającymi promieni słonecznych zasłonami.
Możemy też zakupić zasłony ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne. Minimalizują one nagrzewanie pomieszczeń. Ich koszt to około 100 zł.
Ciekawym i tanim sposobem jest również zakup… koców termicznych. Wystarczy zamocować je na oknie srebrną stroną od zewnątrz. To niedrogi i sprytny sposób na ochłodzenie np. dziecięcego pokoju. Za jeden koc zapłacimy około 5 zł.
2. Nawilżaj powietrze
Upalne dni oznaczają suche powietrze w domu. Powoduje ono problemy ze snem, rozdrażnienie, gorsze samopoczucie, a nawet problemy z oddychaniem. Warto więc powietrze nawilżać, a pomoże w tym przede wszystkim nawilżacz ewaporyzacyjny, który wytwarza parę wodną. Dzięki temu schładza powietrze w pomieszczeniu.
Jest to szczególnie ważne w pokoju dziecka, ponieważ wysuszenie śluzówek sprawia, że maluch jest bardziej podatny na chorobotwórcze drobnoustroje, może też częściej kasłać, mieć katar, a nawet trudności z oddychaniem. Dodatkowo suche powietrze może utrudniać dziecku sen, a niewyspany po nocy maluch to marudny maluch w dzień.
Nawilżaniu i schładzaniu powietrza sprzyjają również mokre ręczniki. Wystarczy zanurzyć je w zimnej wodzie, wycisnąć i powiesić na kaloryferze, krześle czy ramie dziecięcego łóżka.
Pamiętajmy, że idealna temperatura w pokoju dziecka wynosi około 22°C. Jeśli jest zbyt wysoka, może powodować senność, apatię, zmęczenie czy rozdrażnienie.
Aby ułatwić dziecku przetrwanie upałów w domu, warto także:
zdjąć mu pieluszkę,
nie okrywać niczym w trakcie snu,
zorganizować chłodną, ale nie zimną kąpiel,
nawadniać je,
proponować do jedzenia pokarmy zawierające dużą ilość wody, np. arbuzy, melony, maliny, pomidory czy ogórki,
pryskać powietrze schłodzoną wodą w aerozolu (nie powinna mieć w składzie alkoholu),
najmłodszym dzieciom warto dać do gryzienia coś schłodzonego, np. chłodny gryzak.
Dodajmy, że w upalne, słoneczne dni, szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci, lepiej zostać w domu, by zminimalizować ryzyko udaru słonecznego oraz oparzeń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl