Trwa ładowanie...

W jaki sposób karmić małe dziecko?

Avatar placeholder
24.05.2017 13:43
W jaki sposób karmić małe dziecko?
W jaki sposób karmić małe dziecko?

Karmienie niemowlęcia do 6. miesiąca życia jest względnie proste. Może ono otrzymywać mleko matki lub mleko modyfikowane. Schody mogą się pojawić po tym okresie, gdy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka o nowe produkty. Jakie produkty można wprowadzać na samym początku? Na które należy uważać? Jakie korzyści daje karmienie łyżeczką?

spis treści

1. Karmienie niemowląt do 6. miesiąca życia

Karmienie niemowląt do pierwszego półrocza to wyłącznie podawanie mu mleka. W ten sposób dostarczamy dziecku niezbędnych witamin i minerałów, które umożliwiają jego prawidłowy rozwój.

Do 6 miesiąca życia dzieciom podawane jest samo mleko
Do 6 miesiąca życia dzieciom podawane jest samo mleko (123RF)

2. Karmienie od 6. miesiąca życia do roku

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W drugim półroczu możemy zacząć wprowadzać do diety niemowlaka inne pokarmy poza mlekiem. Nowym smakiem może być na początku kleik ryżowy. Następnie gotowane warzywa, owoce i mięso. Warto zaznaczyć, że mięso to doskonałe źródło żelaza, które sprzyja rozwojowi mózgu. Z początku nowe produkty podaje się niemowlakowi stopniowo i w małych ilościach – jedna lub dwie łyżeczki. Z czasem zwiększamy wielkość porcji i liczbę nowych produktów. Chcąc móc obserwować reakcję dziecka na nowe składniki, warto podawać je pojedynczo. Łącząc je, możemy nie wiedzieć, który produkt wywołał reakcję uczuleniową.

Wprowadzając produkty stałe do diety niemowlaka, należy podawać je łyżeczką. Niespełna roczne dziecko może już samo próbować się nakarmić. Warto jednak wybrać w tym celu specjalne łyżeczki dla niemowląt. Dzięki samodzielnemu jedzeniu dziecko rozwija małą motorykę. Istotna jest także sztuka samego trzymania jedzenia w buzi, przesuwania go do przełyku i połykania. Choć nam odruch ten wydaje się naturalny, niemowlę musi się dopiero go nauczyć.

3. Karmienie rocznego dziecka

Dieta rocznego dziecka to wielki krok w stronę dorastania. Dziecko powinno już przejść z picia z butelki na picie z kubka niekapka. Możemy również wprowadzać większość produktów, ale należy dobrze je rozdrobnić, aby dziecko się nie zakrztusiło. Możemy zacząć podawać pełnotłuste krowie mleko. Roczne dziecko, co prawda może już jeść niemalże wszystko, ale nadchodzi etap, gdy jedzenie nie jest najciekawszą rzeczą. To czas przemieszczania się na dwóch nogach, sprawdzania wszystkiego, co do tej pory było poza zasięgiem, biegania, przewracania się i dotykania. Jedzenie jest koniecznością, która bardziej spędza sen z powiek rodzicom niż rocznym dzieciom.

Musisz to wiedzieć

4. Karmienie dwulatka

Dieta dwulatka może zawierać wszystkie produkty pełnowartościowe. Należy uwzględnić w niej produkty pełnoziarniste, białko, owoce, warzywa, nabiał. Oczywiście wielkość posiłków powinna być mniejsza niż dla starszych dzieci. Dwulatek może odmawiać próbowania nowych potraw. Nie należy jednak zaprzestać ich wprowadzania. Małe dzieci mogą kilkanaście razy wybrzydzać przy różnego rodzaju składnikach. Za którymś jednak razem zechcą ich spróbować i być może im posmakują.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze