Trwa ładowanie...

Lasy Państwowe ostrzegają. Kiedyś lecznicza, dzisiaj toksyczna, właśnie kwitnie na polskich łąkach

Avatar placeholder
27.05.2024 10:32
Starzec jakubek
Starzec jakubek (Getty Images)

Długa, sięgająca nawet 120 cm łodyga i złociste kwiatki - tak można najkrócej opisać roślinę zwaną starzec jakubek. Kwitnie od czerwca do września i mimo, że wygląda niepozornie, może być bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt.

spis treści

1. Starzec jakubek - co to za roślina?

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina, która swą nazwę wzięła od pory pełnego kwitnienia: 25 lipca. Jest to dzień poświęcony świętemu Jakubowi - Apostołowi. Rośnie w zasadzie wszędzie, bo nie ma dużych wymagań - spotkamy go w rowach, na łąkach, przydrożach, brzegach pól czy lasów.

Jest rośliną dość wysoką (może osiągnąć nawet 120 cm), a na jego szczycie znajduje się okazały żółty kwiatostan.

2. Uwaga, trucizna!

Zobacz film: "Konwalie – piękne, ale trujące"

Niegdyś wierzono, że starzec jakubek lecznicze działanie i stosowano go do przemywania ran czy w schorzeniach wątroby. Jeszcze w latach 80. XX wieku przygotowywano z niego nalewki i napary, które miały m.in. hamować nadmierne krwawienie miesiączkowe, pomagać na kolki jelitowe czy obniżać ciśnienie krwi.

Dziś wiemy już, że starzec jakubek jest toksyczny, a nawet może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Wszystko dlatego, że zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie, co potwierdzono w badaniach na zwierzętach.

Spożycie starca jakubka może więc skutkować bólami brzucha, nudnościami, wymiotami i żółtaczką. Jest niebezpieczny dla zdrowia zarówno w formie świeżej, jak i suszonej.

Dla małych zwierząt (psów, kotów) śmiertelne może być zjedzenie nawet niewielkiej dawki rośliny. W przypadku większych, może kumulować się w organizmie i z czasem doprowadzić do uszkodzeń neurologicznych, a w konsekwencji - do śmierci.

Najbezpieczniej jest więc podczas spacerów nie dotykać i nie zrywać starca jakubka oraz pilnować przed nim dzieci oraz zwierząt. Jeśli podejrzewamy zatrucie tą rośliną, konieczny jest kontakt z lekarzem lub weterynarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze