Trwa ładowanie...

Aktualny kalendarz pylenia roślin

Osoby z predyspozycjami do alergii wziewnej spowodowanej przez takie alergeny jak: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, chwastów, grzybów), jad os powinny być czujne w okresie najwyższego stężenia danego czynnika uczulającego. Wówczas wskazane jest, by pozostać w domu, a na spacery należy przeznaczyć czas po opadach deszczu i poranki, kiedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin.

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

spis treści

1. Alergia na pyłki roślin

Jest to alergia wziewna. Czynniki uczulające przedostają się do organizmu człowieka drogą oddechową. Jest to uciążliwa dolegliwość, której objawy najmocniej odczuwa się w sezonie największego stężenia uczulających pyłków. Większość roślin pyli wiosną, ale niektóre alergeny wziewne są niebezpieczne również w miesiącach zimowych. Drzewa wywołujące reakcje alergiczne to: leszczyna, olcha, topola, wiąz, brzoza, dąb, buk, jesion, wierzba, grab i bez czarny. Inne rośliny powodujące alergię na pyłki to: trawy, babka zwyczajna, pokrzywa zwyczajna, komosa biała, szczaw zwyczajny, bylica pospolita i alternaria.

Zobacz także:

2. Kalendarz dla alergików

Choć w styczniu występuje słabe natężenie kurzu, to pylą takie drzewa jak leszczyna i olcha. W kolejnym miesiącu można zaobserwować już silne stężenie pyłków leszczyny, olchy i grzybów (aspergillusa – średnie stężenie pyłków tego grzyba będzie trwać od marca do grudnia). W lutym zaczyna pylić brzoza. W marcu pylenie rozpoczynają takie drzewa jak wierzba, brzoza, topola i dąb. Natężenie aspergillusa jest średnie. Trzeci miesiąc roku to niebezpieczny czas dla osób z alergią na jad pszczół (silne jego stężenie trwa do października). W kwietniu pylenie kończy olcha, a najintensywniej pylą takie drzewa jak: wierzba, topola, brzoza i dąb. Natężenie jadu pszczół jest wysokie, a os słabe. W kwietniu w powietrzu zaczynają unosić się pyłki traw.

Każdy alergik powinien zapoznać się z aktualnym kalendarzem pylenia roślin
Każdy alergik powinien zapoznać się z aktualnym kalendarzem pylenia roślin

Drzewa, których stężenie pyłków było wysokie w kwietniu, w maju kończą pylenie. W tym miesiącu natężenie jadu os jest słabe, ale zaczynają pylić żyto i pokrzywa. Z kolei w czerwcu pylenie rozpoczyna lipa, aktywne jest żyto i wszystkie gatunki grzybów. Czerwiec to miesiąc najintensywniejszego pylenia traw. Najbardziej intensywne stężenie pyłków grzybów i jadu pszczół występuje w lipcu. W tym miesiącu silnie pyli również pokrzywa i lipa, natomiast aktywność żyta i trawy jest mniejsza. Podobna sytuacja utrzymuje się w sierpniu, z tą różnicą, że w ósmym miesiącu roku kończy się etap pylenia traw i lipy. Wraz z nadejściem jesieni, we wrześniu, pokrzywa przestaje pylić, a stężenie pyłków grzybów w powietrzu jest mniejsze. Od początku października nie obserwuje się pylenia drzew, ale w powietrzu nadal unoszą się pyłki grzybów, jad os i pszczół. W tym miesiącu występuje wysokie stężenie kurzu. W ostatnich dwóch miesiącach roku – listopadzie i grudniu – w powietrzu obecne są pyłki aspergillusa i kurz. Zanika jad os i dobiega końca pylenie pozostałych gatunków grzybów.

3. Leczenie alergii na pyłki

Walka z alergią wziewną obejmuje kilka działań:

  • dbałość o odporność organizmu,
  • wprowadzenie diety bogatej w błonnik i witaminę C,
  • zakup kosmetyków pozbawionych substancji, które mogą wywołać uczulenie (barwników, konserwantów),
  • dbałość o czystość w mieszkaniu: porządki, wietrzenie,
  • utrzymywanie temperatury pokojowej na poziomie 20 stopni Celsjusza i 50 proc. wilgotności,
  • stosowanie leków na alergię (można je przyjmować przed sezonem pylenia alergenu wziewnego).
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.