Trwa ładowanie...

Aktualny kalendarz pylenia roślin

Aktualny kalendarz pylenia roślin
Aktualny kalendarz pylenia roślin (123rf)

Osoby z predyspozycjami do alergii wziewnej spowodowanej przez takie alergeny jak: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin (drzew, chwastów, grzybów), jad os powinny być czujne w okresie najwyższego stężenia danego czynnika uczulającego. Wówczas wskazane jest, by pozostać w domu, a na spacery należy przeznaczyć czas po opadach deszczu i poranki, kiedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin.

spis treści

1. Alergia na pyłki roślin

Jest to alergia wziewna. Czynniki uczulające przedostają się do organizmu człowieka drogą oddechową. Jest to uciążliwa dolegliwość, której objawy najmocniej odczuwa się w sezonie największego stężenia uczulających pyłków. Większość roślin pyli wiosną, ale niektóre alergeny wziewne są niebezpieczne również w miesiącach zimowych. Drzewa wywołujące reakcje alergiczne to: leszczyna, olcha, topola, wiąz, brzoza, dąb, buk, jesion, wierzba, grab i bez czarny. Inne rośliny powodujące alergię na pyłki to: trawy, babka zwyczajna, pokrzywa zwyczajna, komosa biała, szczaw zwyczajny, bylica pospolita i alternaria.

Zobacz także:

2. Kalendarz dla alergików

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Choć w styczniu występuje słabe natężenie kurzu, to pylą takie drzewa jak leszczyna i olcha. W kolejnym miesiącu można zaobserwować już silne stężenie pyłków leszczyny, olchy i grzybów (aspergillusa – średnie stężenie pyłków tego grzyba będzie trwać od marca do grudnia). W lutym zaczyna pylić brzoza. W marcu pylenie rozpoczynają takie drzewa jak wierzba, brzoza, topola i dąb. Natężenie aspergillusa jest średnie. Trzeci miesiąc roku to niebezpieczny czas dla osób z alergią na jad pszczół (silne jego stężenie trwa do października). W kwietniu pylenie kończy olcha, a najintensywniej pylą takie drzewa jak: wierzba, topola, brzoza i dąb. Natężenie jadu pszczół jest wysokie, a os słabe. W kwietniu w powietrzu zaczynają unosić się pyłki traw.

Każdy alergik powinien zapoznać się z aktualnym kalendarzem pylenia roślin
Każdy alergik powinien zapoznać się z aktualnym kalendarzem pylenia roślin

Drzewa, których stężenie pyłków było wysokie w kwietniu, w maju kończą pylenie. W tym miesiącu natężenie jadu os jest słabe, ale zaczynają pylić żyto i pokrzywa. Z kolei w czerwcu pylenie rozpoczyna lipa, aktywne jest żyto i wszystkie gatunki grzybów. Czerwiec to miesiąc najintensywniejszego pylenia traw. Najbardziej intensywne stężenie pyłków grzybów i jadu pszczół występuje w lipcu. W tym miesiącu silnie pyli również pokrzywa i lipa, natomiast aktywność żyta i trawy jest mniejsza. Podobna sytuacja utrzymuje się w sierpniu, z tą różnicą, że w ósmym miesiącu roku kończy się etap pylenia traw i lipy. Wraz z nadejściem jesieni, we wrześniu, pokrzywa przestaje pylić, a stężenie pyłków grzybów w powietrzu jest mniejsze. Od początku października nie obserwuje się pylenia drzew, ale w powietrzu nadal unoszą się pyłki grzybów, jad os i pszczół. W tym miesiącu występuje wysokie stężenie kurzu. W ostatnich dwóch miesiącach roku – listopadzie i grudniu – w powietrzu obecne są pyłki aspergillusa i kurz. Zanika jad os i dobiega końca pylenie pozostałych gatunków grzybów.

3. Leczenie alergii na pyłki

Walka z alergią wziewną obejmuje kilka działań:

  • dbałość o odporność organizmu,
  • wprowadzenie diety bogatej w błonnik i witaminę C,
  • zakup kosmetyków pozbawionych substancji, które mogą wywołać uczulenie (barwników, konserwantów),
  • dbałość o czystość w mieszkaniu: porządki, wietrzenie,
  • utrzymywanie temperatury pokojowej na poziomie 20 stopni Celsjusza i 50 proc. wilgotności,
  • stosowanie leków na alergię (można je przyjmować przed sezonem pylenia alergenu wziewnego).
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze