Trwa ładowanie...

Niebezpieczny alergen – jad owadów

Niebezpieczny alergen – jad owadów
Niebezpieczny alergen – jad owadów

Przyczyną alergii na jad owadów jest ukąszenie osy, pszczoły lub trzmiela. Powodem uczulenia może być też spożywanie miodu i przebywanie w pobliżu pasieki. Objawem tego typu alergii są reakcje miejscowe: zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk skóry, i uogólnione: pokrzywka, duszność, wymioty, co może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu człowieka.

spis treści
Jad owadów może powodować alergię
Jad owadów może powodować alergię

1. Co to jest alergia na jad owadów?

Alergię na jad powodują takie owady jak: pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele. Przyczyną może być jad (wytwarzany przez matki owadów i robotnice), ślina, odchody owadów i cząsteczki ich skrzydeł. Jad dostaje się do organizmu człowieka na skutek użądlenia. Za wystąpienie reakcji alergicznej są odpowiedzialne białka w nim zawarte (zdaniem naukowców istnieje więcej substancji odpowiedzialnych za reakcję alergiczną, m.in. histamina). Co istotne, jedzenie miodu i przebywanie w okolicy uli również może wywołać uczulenie na jad owadów. Ten rodzaj alergii nie jest dziedziczny.

2. Objawy alergii na jad owadów

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W wyniku użądlenia przez owada pojawia się szereg reakcji. Nasilenie objawów zależy od rodzaju owada, ilości jadu, miejsca użądlenia (najbardziej niebezpieczne jest to w skórę twarzy i szyi, gdyż może skutkować uduszeniem) i wrażliwości pacjenta. Do symptomów alergii na jad owadów zalicza się: • reakcje miejscowe: świąd i pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk skóry (ustępują po upływie kilku godzin), • reakcje uogólnione: pokrzywka, rumień, obrzęk naczynioruchowy, któremu towarzyszą: duszność, omdlenia, wymioty i biegunka, co prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. Pierwsze objawy alergii odnotowuje się po kilku minutach od użądlenia. Częściej obserwuje się reakcje miejscowe niż uogólnione. Z większą częstotliwością występują u dzieci i dorosłych mężczyzn.

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?
Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia? [9 zdjęć]

Jeśli lubisz wyprawy do lasu, uważaj na kleszcze. Mogą one przyczepić się do skóry, kiedy ma ona kontakt

zobacz galerię

3. Diagnostyka alergii na jad owadów

W diagnostyce alergii podejmuje się próbę ustalenia rodzaju owada odpowiedzialnego za reakcję alergiczną i jej charakteru, co stanowi podstawę do wykonania dalszych badań. Pacjent musi poddać się testom skórnym (po 4 tygodniach od użądlenia) i śródskórnym z alergenem. Ocenie poddaje się stężenie IgE w surowicy krwi. Jeżeli badania potwierdzą udział swoistych IgE, które są skierowane przeciwko jadowi osy lub pszczoły, chory kwalifikuje się do terapii odczulającej, która trwa od 3 do 5 lat.

Zobacz także:

4. Leczenie alergii na jad owadów

Jeżeli chorego użądliła pszczoła, usuwa się żądło. Zmiany miejscowe złagodzą środki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy podawane miejscowo. Inaczej jest w przypadku zmian na skórze szyi i twarzy. Wówczas niezbędne jest stosowanie preparatów doustnych. W cięższych reakcjach uogólnionych podaje się domięśniowo adrenalinę. Gdy do użądlenia doszło w okolicy ust i gardła, niezbędna jest hospitalizacja, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju niewydolności oddechowej. Natomiast reakcje ogólnoustrojowe leczy się ambulatoryjnie albo w szpitalu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze