Trwa ładowanie...

Testy naskórkowe w alergii

Avatar placeholder
14.10.2020 15:59
Testy naskórkowe w alergii
Testy naskórkowe w alergii

Bez względu na to, czy to będzie alergia na orzechy, pyłki roślin czy alergia na sierść zwierząt, bardzo ważna jest właściwa diagnoza, ponieważ będą do niej dobrane leki. Przed leczeniem alergolog zleci wykonanie testów. Przeprowadzane w laboratoriach testy naskórkowe pozwalają rozpoznać nie tylko alergeny pokarmowe, ale także wziewne i te, które prowadzą do alergii kontaktowej. Jest to pierwszy etap do skierowania chorego na odczulanie.

spis treści
Odpowiednie testy pomogą wykryć alergię
Odpowiednie testy pomogą wykryć alergię

1. Czym są atopowe testy naskórkowe?

Są to najczęściej stosowane testy. Przy ich wykonywaniu wykorzystywana jest technika, na której opierają się zwykłe testy naskórkowe. Używane są także roztwory, które są stosowane w testach punktowych. Tego typu testy są bardzo czułe, pozwalają wykryć nawet czynniki powodujące alergię kontaktową. Testy atopowe opierają się na alergenach pokarmowych i wziewnych.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zobacz także:

2. Kto może robić testy atopowe?

Do zdiagnozowania alergii wymagane są testy. Atopowe testy naskórkowe zalecane są osobom cierpiącym na choroby alergiczne nosa, a także oskrzeli z podejrzeniem alergii. Nieżyt nosa jest nie tylko bardzo uciążliwy dla pacjenta, ale może prowadzić do różnych schorzeń, ponieważ chory oddycha przez usta. Ze względu na czas trwania wyróżnia się:

  • katar sezonowy,
  • katar całoroczny.

Inne rodzaje schorzeń pojawiających się w przypadku alergii to np. polipy, alergiczne zapalenie zatok. Testami naskórkowymi można także wykryć alergeny wywołujące alergię pokarmową. Jakie są objawy tego typu alergii? Atopowe zapalenie skóry, choroby przewodu pokarmowego, alergiczna pokrzywka, katar, astma, zapalenie oskrzeli, uszu, a nawet stawów. W przypadku takiej alergii należy unikać następujących produktów:

Alergia wziewna może być także wykryta dzięki tego rodzaju testom. W tym przypadku należy zastosować – obok eliminacji czynników alergennych – również leczenie immunologiczne. Częste alergeny to: pyłki drzew, traw, grzyby, pleśnie, sierść zwierząt, a także roztocza i pierze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze