Wyprysk kontaktowy
Kontaktowe zapalenie skóry czy wyprysk kontaktowy wywołany alergią to egzema. Zmiany skórne wywołane alergenem to tylko jeden z objawów towarzyszących egzemie, ponieważ przy tego typu schorzeniu występować może także silne zaczerwienienie skóry i jej uporczywe swędzenie. Te wszystkie zmiany, które zachodzą na powierzchni skóry, ogólnie nazywane są właśnie wypryskiem kontaktowym.
Niestety, schorzenie tego rodzaju najczęściej przyjmuje postać przewlekłą. Wymagane jest w tym przypadku stałe leczenie farmakologiczne, ponieważ nawet zaleczona egzema i wszystkie związane z nią dolegliwości mogą powracać. Przy kuracji proponowane jest leczenie miejscowe, dodatkowo wspierane przyjmowanymi doustnie lekami antyhistaminowymi. Bardzo ważne jest także to, aby już na samym początku zostało znalezione i wyeliminowane źródło alergenu.
1. Co może powodować egzemę?
Specjaliści uważają, że egzema może być wywołana dużą nadwrażliwością skóry na niektóre czynniki zewnętrzne lub substancje chemiczne. Pacjenci cierpiący na tego rodzaju schorzenie bardzo często wymieniają wśród alergenów gumę, nikiel, chrom, wszelkie nienaturalne barwniki, a także składniki, które stanowią bazę dla kosmetyków czy tworzyw sztucznych. Niestety, alergię mogą wywołać preparaty, które są używane na co dzień, np. może to być płyn do mycia naczyń, szampon czy proszek do prania. Czasem wystarczy jednorazowy kontakt z alergenem i pojawia się odczyn. Egzema bardzo często przybiera postać ostrego i przewlekłego stanu zapalnego skóry.
2. Czym jest alergia kontaktowa?
Alergia tego typu powstaje, kiedy skóra ma styczność z czynnikiem alergennym. Jeśli chodzi o objawy tej choroby, to występują w dwóch fazach. Początkowo szkodliwa, alergenna substancja wnika do wnętrza naskórka, w którym wiąże się z białkami. W następnym etapie zwiększa się nadwrażliwość układu odpornościowego na daną substancję i w momencie, kiedy dochodzi do kolejnego kontaktu skóry z alergenem, pojawia się już zaawansowane uczulenie. Na powierzchni naskórka pojawiają się zmiany skórne w postaci np. wyprysku, pęcherzyka, rumienia czy nawet nadżerki.
3. Egzema – jak wygląda?
Kontaktowe zapalenie skóry w większości przypadków przyjmuje formę pęcherzyków, które pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem. Pacjent może odczuwać intensywne swędzenie skóry. Samo miejsce uczulenia może być zaczerwienione, a przy ostrym zapaleniu może nawet dojść do obrzęku. Wyprysk, który nie jest prawidłowo leczony, może powodować suchość skóry, jej szorstkość czy zgrubienie.
Musisz to wiedzieć
4. Jak leczyć egzemę?
Najważniejsze jest to, aby rozpoznać substancję, która może powodować uczulenie. Jak to zrobić? Prostym sposobem może być wykonanie testu płytkowego. Skóra jest pocierana bibułką, na której znajduje się wybrany alergen. Miejsca, na których pojawi się odczyn alergiczny, są obserwowane, a zmiany oceniane pod kątem schorzenia. Czasem wystarczy eliminacja alergenu, aby zmiana ustąpiła. Jednak każda alergia wymaga leczenia farmakologicznego. Stosuje się np. maść z kortykosteroidami, które mają działanie przeciwzapalne. Miejscowe leczenie w trudnych przypadkach wspierane jest także lekami doustnymi z grupy leków antyhistaminowych.