Trwa ładowanie...

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Avatar placeholder
13.05.2017 16:04
Wrzody żołądka i dwunastnicy
Wrzody żołądka i dwunastnicy

Zgaga, uczucie pieczenia, ból brzucha, nudności, brak apetytu i wzdęcia mogą być objawami wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Niektóre z tych objawów towarzyszą także refluksowi żołądka. Dlatego, jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi, warto od razu skonsultować się z lekarzem. Dlaczego nie należy bagatelizować pierwszych objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy? Sprawdź, czym jest ta choroba, jakie są jej przyczyny, jak wygląda leczenie, a także jakie niesie ze sobą powikłania.

spis treści

1. Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy

Jedną z przyczyn wrzodów żołądka i dwunastnicy jest nadmiar kwasów żołądkowych, a w szczególności kwasu solnego, który doprowadza do niszczenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Jest to tak zwana nadkwasota. Kolejną przyczyną wrzodów jest obecność bakterii Helicobacter pylori. Przylega ona do ściany żołądka lub dwunastnicy i wywołuje stan zapalny, który tak jak nadmiar kwasów, niszczy błonę śluzową. Wrzody mogą powstawać również przy stosowaniu w nadmiarze leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zawierających kwas acetylosalicylowy, które również mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Innym powodem tworzenia się wrzodów jest cofanie się żółci z dwunastnicy do żołądka. Żółć także niszczy błonę śluzową.

Wrzody żołądka często są przyczyną nadmiary kwasów
Wrzody żołądka często są przyczyną nadmiary kwasów (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Na tworzenie się wrzodów istotny wpływ mają również:

stres,

alkohol,

palenie papierosów.

2. Jak wyglądają wrzody?

Wrzody to ubytki śluzówki żołądka lub dwunastnicy, które mają stożkowaty kształt. Głębokość wrzodu może być różnorodna. Przy bardziej rozwiniętej chorobie wrzód może sięgać nawet ścianek mięśni żołądka lub dwunastnicy.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

3. Jakie są objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy

Najczęstszymi objawami wrzodów są:

• bóle w środkowej części brzucha,

• bóle w okolicach mostka i nad pępkiem,

• pieczenie,

• nudności,

• odbicia,

• wymioty,

• zgaga.

Zgaga pojawia się jednak nie tylko, gdy mamy wrzody, ale także w ciąży lub przy refluksie. Niekiedy nie jest uznawana za objaw choroby, gdy pojawia się sporadycznie, na przykład przy przejedzeniu lub spożywaniu tłustych potraw. Zgaga w ciąży to efekt naciskania rozwijającego się płodu na żołądek i jelita. Może pojawić się około 21 tygodnia ciąży.

4. Diagnoza wrzodów żołądka i dwunastnicy

W celu zdiagnozowania wrzodów przeprowadza się gastroskopię. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiej sondy przez przełyk do żołądka. Dzięki temu lekarz może obejrzeć ściany błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Co więcej, w tym badaniu mogą zostać pobrane wycinki tkanek. Innym badaniem jest prześwietlenie przewodu pokarmowego po zażyciu kontrastu.

Musisz to wiedzieć

5. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Kiedy lekarz zdiagnozuje obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, zleca antybiotykoterapię. Jednocześnie zaleca się stosowanie pompy protonowej, która zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Może się również okazać, że potrzebne będą leki osłaniające śluzówkę żołądka i przyspieszające gojenie się wrzodów. O dawce i czasie trwania kuracji decyduje lekarz. Leczenie należy uzupełnić odpowiednią, lekkostrawną dietą, niespożywaniem alkoholu, rzuceniem palenia i stosowaniem się do zaleceń lekarza.

6. Powikłania przy wrzodach żołądka i dwunastnicy

Nieleczone lub nieodpowiednio przeprowadzone leczenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

• Przebicie wrzodu – ściana żołądka lub dwunastnicy zostaje przerwana i cała treść trafia do jamy brzusznej. Jest to san, który może grozić śmiercią. Konieczna jest operacja.

• Krwotok – objawem krwotoku są wymioty krwią i ciemny stolec, a także utrata przytomności, osłabienie i potliwość ciała.

• Rak – nieleczone wrzody mogą zmienić się w zmiany nowotworowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze