Trwa ładowanie...

Wysyp przypadków bolesnej i zaraźliwej choroby. Lekarka ostrzega

 Marta Słupska
Marta Słupska 05.08.2024 14:44
Lekarka ostrzega przed bolesną chorobą. "Teraz jest wysyp"
Lekarka ostrzega przed bolesną chorobą. "Teraz jest wysyp" (Getty Images, Instagram)

Katarzyna Woźniak, lekarka znana w sieci pod nazwą "Mama i stetoskop" opublikowała wideo, w którym zwróciła uwagę na wysyp zachorowań na bostonkę - chorobę zakaźną, na którą najczęściej chorują dzieci. "Naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom" - mówi na filmie.

spis treści

1. Jak objawia się bostonka?

Katarzyna Woźniak często publikuje w swoich mediach społecznościowych treści związane ze zdrowiem, szczególnie dzieci. Na początku sierpnia poinformowała swoich obserwatorów o tym, że obserwuje wysyp HFMD, czyli tzw. bostonki - choroby wirusowej, która zagraża przede wszystkim maluchom do lat pięciu.

"Teraz jest wysyp HFMD czyli tzw.bostonki - ze zmianami skórnymi trzeba izolować dziecko póki nie ustąpią" - napisała na Instagramie lekarka.

Zobacz film: "Odra. Pierwsze objawy"

- Jej główne objawy to gorączka i bolesna grudkowata wysypka, najczęściej zlokalizowana u dzieci na dłoniach, na stopach, w ustach. Na przykład przeszkadza w jedzeniu i piciu i naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom - mówi na wideo lek. Woźniak.

Wykwity w przebiegu bostonki pojawiają się około drugiego bądź trzeciego dnia od zakażenia. Przybierają postać zmian rumieniowych, potem pęcherzyków, a na końcu - bolesnych nadżerek.

Chorobie mogą towarzyszyć złe samopoczucie i umiarkowana gorączka.

Lekarka podkreśla, że bostonką można się zarazić poprzez nieprzestrzeganie higieny, np. zapominanie o myciu rąk. Wirus, który ją wywołuje, jest bowiem obecny w ślinie chorego, wydzielinie z pęcherzyków i kale. Kontakt z osobą chorą, dotykanie rzeczy, które wcześniej miały z nią styczność (np. ręczników, zabawek) może powodować zarażenie.

2. Jak leczy się bostonkę?

Bostonka wiąże się przede wszystkim z leczeniem przeciwbólowym. Należy też pamiętać u chorego o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ bolesne zmiany w jamie ustnej mogą sprawiać, że zarażone dziecko będzie odmawiało posiłków oraz picia.

W przypadku nadżerek lekarz może także zalecić stosowanie leków o działaniu przeciwbakteryjnym.

3. Profilaktyka bostonki

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy często myć ręce i unikać kontaktu z osobami chorymi. Jeśli jeden z domowników ma bostonkę, warto odkażać przedmioty, których dotykał, np. zabawki, a także nie pozwalać na to, by inne osoby współdzieliły z nim przedmioty osobiste, takie jak np. ręczniki czy pościel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze