Trwa ładowanie...

Zaburzenia genetyczne dziedziczone po matkach. Najbardziej narażone są córki

Avatar placeholder
02.01.2021 09:16
Matka w genach może przekazywać córce predyspozycje do różnych chorób (123rf.com)
Matka w genach może przekazywać córce predyspozycje do różnych chorób (123rf.com)

Wygląd, osobowość i temperament to cechy, które mamy zapisane w genach. Również nasza kondycja zdrowotna zależy od uwarunkowań genetycznych. Zobacz, jakie dolegliwości córki dziedziczą po matkach.

spis treści

1. Osteoporoza

To choroba, która polega na osłabieniu kości, co sprawia, że ryzyko złamania jest większe. Zwykle na to schorzenie zapadają właśnie kobiety. Ujawnia się najczęściej po menopauzie, ponieważ w tym czasie kości tracą wapń i stają się kruche. Aby tego uniknąć, jedz jak najwięcej produktów bogatych w wapń. Pamiętaj również o spacerach i przyjmowaniu witamin, zwłaszcza witaminy D.

2. Migreny

Ten ból głowy ścina z nóg. Jest niezwykle silny, narasta i może trwać nawet do kilkunastu godzin. Towarzyszą mu światłowstręt, wymioty oraz nadwrażliwość na zapachy lub dźwięki. Pojawiają się nawet zaburzenia widzenia. Do środków zapobiegawczych należą: picie wody, unikanie alkoholu, czekolady, sera i białych winogron. Niestety, jeśli twoja mama miała migreny, jest duże prawdopodobieństwo, że również będziesz mieć ten problem.

Zobacz film: "Co dzieci dziedziczą po ojcu?"
Jak przetrwać w ciąży z migreną?
Jak przetrwać w ciąży z migreną? [6 zdjęć]

Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostra, pulsująca bolesność po jednej lub obu stronach głowy.

zobacz galerię

3. Jaskra

To groźna choroba oczu, na którą bardziej narażone są kobiety. Uszkadza nerw wzrokowy i prowadzi do pogarszanie widzenia, a nawet utraty wzroku. Przyczyny jej rozwoju nie są do końca znane. Jeśli twoja mama cierpi na to schorzenie, to odwiedzaj okulistę przynajmniej raz w roku.

4. Reumatoidalne zapalenie stawów

Nie do końca wiadomo, z jakich powodów rozwija się ta choroba. Według naukowców może mieć to związek z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, które oddziałują na nasz układ odpornościowy. Istnieją pewne środki, aby zapobiec rozwojowi tej choroby. Należą do nich: rzucenie palenia, zmniejszenie spożywania kofeiny i czerwonego mięsa. Okazuje się, że trzeba dbać również o swoje zęby. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia stawów.

5. Depresja

Jeśli twoja mama cierpi na ”chorobę duszy”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że też będziesz musiała się z tym zmagać. Wszystko to wina genu Slc6a15, który odpowiada za depresję i może być dziedziczony. Kobiety są 2 razy bardziej narażone na tę dolegliwość. Aby zapobiec jej rozwojowi, dbaj o sen, ćwiczenia fizyczne i dietę. Jeśli zauważyłaś objawy, odwiedź psychoterapeutę, psychologa luib psychiatrę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jedna z najgorszych rzeczy, jakie robisz przed snem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze