Trwa ładowanie...

Zaburzenia widzenia – skąd się biorą i jak je leczyć?

Bardzo często zaburzenia pola widzenia mogą być przyczyną innych chorób, nawet jeśli chory narząd jest oddalony od wzroku, np. trzustka czy tarczyca. Dlatego lekarz, przeprowadzając wywiad z pacjentem, bierze pod uwagę nie tylko choroby okulistyczne, ale także schorzenia związane z innymi układami. Problemy z polem widzenia mogą być objawem np. nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

Jakie problemy mogą ujawnić się w polu widzenia? Może to być np.:

• podwójne widzenie,

• rozmyte obrazy,

• zanik bocznego pola widzenia,

• jasne rozbłyski,

• mroczki,

• ostry ból oka.

Każdy z wymienionych objawów wymaga konsultacji lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania, aby zdiagnozować ich przyczynę.

Zaburzenia pola widzenia mogą być przyczyną innych poważnych chorób
Zaburzenia pola widzenia mogą być przyczyną innych poważnych chorób (123RF)

1. Choroby okulistyczne z zaburzeniem widzenia

Zapalenie błony naczyniowej oka lub tęczówki – jest to schorzenie, które charakteryzuje światłowstręt, zaczerwienienie oka i ból. Bardzo często wymienionym objawom towarzyszy silny ból głowy.

Zwyrodnienie plamki gęstej – ściemnienie i zniekształcenie obrazów, puste pole w punkcie centralnym pola widzenia, pofalowane linie proste. Jest to choroba, która najczęściej ujawnia się po 55. roku życia.

Odwarstwienie siatkówki jest to coraz częściej diagnozowaną chorobą okulistyczną. Cechuje ją duże zaburzenie pola widzenia pod postacią świetlnych rozbłysków, zaniku bocznego pola widzenia i mroczków. Niestety, najczęściej jest wymagana operacja oka.

Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka. Jest to choroba, którą można rozpoznać po białej plamce umiejscowionej na źrenicy oka.

Krótkowzroczność i nadwzroczność. Jakie są objawy krótkowzroczności? Pierwszym symptomem jest rozmyty obraz oddalonych przedmiotów. Natomiast nadwzroczność cechuje niewyraźny obraz przy patrzeniu na przedmioty położone blisko.

Ciało obce w oku. Czynnikiem powodującym zaburzenie widzenia może być uraz gałki ocznej, np. w wyniku mechanicznego uszkodzenia lub pojawienia się ciała obcego wystarczy np. drobinka kurzu, aby doszło do problemów z widzeniem.

2. W przypadku których chorób może dojść do problemów z widzeniem?

Problemy z prawidłowym widzeniem mogą być skutkiem np. nadczynności tarczycy, która objawia się podwójnym widzeniem, dodatkowo towarzyszy jej wytrzeszcz oczu. Jeżeli przy tym pojawią się inne objawy, np. przyspieszona akcja serca, silna migrena z mroczkami w polu widzenia, badanie lekarskie powinno potwierdzić chorobę tarczycy.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Do poważnych schorzeń należą także neurogenne zaburzenia wzroku, których podłoże może być różne, np. uszkodzenie nerwu wzrokowego. Skutki tych zmian mogą powodować nie tylko ubytki w polu widzenia, ale nawet prowadzić do trwałej ślepoty.

Określenie i diagnoza ubytków jest bardzo trudna, ponieważ pacjenci często nie potrafią zdefiniować problemu, mogą sobie nie zdawać sprawy z tego, że ich pole widzenia jest nieprawidłowe. Według klinicznej klasyfikacji ubytków w polu widzenia można wymienić:

mroczek środkowy – ubytek w polu widzenia o rożnej wielkości. Może się pojawić jako skutek zapalenia nerwu wzrokowego,

niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe – najczęściej diagnozowane w chorobie nowotworowej przysadki mózgowej,

niedowidzenie połowiczne jednoimienne – w tym przypadku jest zajęte widzenie środkowe, a przyczyną może być uszkodzenie przeciwstronnego pasma wzrokowego w wyniku urazów, udaru lub zmian nowotworowych,

Musisz to wiedzieć

niedowidzenie kwadrantowe górne powstaje w wyniku uszkodzenia promienistości wzrokowej znajdującej się w płacie skroniowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.