Trwa ładowanie...

Zapalenie zatok jako powikłanie po przeziębieniu

Avatar placeholder
12.05.2017 21:52
Zapalenie zatok jako powikłanie po przeziębieniu
Zapalenie zatok jako powikłanie po przeziębieniu

Najczęstszymi powikłaniami po przeziębieniach są: zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła lub zapalenie zatok. Przeziębienie nie powinno trwać dłużej niż trzy dni. Jeśli po tym czasie nadal utrzymuje się wysoka temperatura, może to oznaczać, że infekcja nie tylko nie została wyleczona, ale zmienia się w poważniejszą chorobę. Warto pamiętać, że każda infekcja osłabia organizm. Dlatego trzeba bardzo uważać, aby podczas przeziębienia nie pojawiły się powikłania. Często pojawiającym się powikłaniem jest zapalenie zatok. Kiedy się pojawi, należy wdrożyć odpowiednie leczenie Czasem będzie to farmakoterapia, czasem oczyszczanie zatok. Ale powikłaniem po przeziębieniu jest nie tylko zapalenie zatok. To także zapalenie oskrzeli czy gardła.

spis treści

1. Zapalenie zatok

Za zapalenie zatok i błony śluzowej nosa najczęściej odpowiadają wirusy przeziębienia. Atakują one zatoki, które zwiększają wydzielanie śluzu. Większe wydzielanie śluzu może sprawić, że pojawia się katar, który odpowiedzialny jest za oczyszczanie zatok. W większości przypadków katar utrzymuje się do pięciu dni, przy okazji usuwając wirusy z organizmu. Po tym czasie zaczyna ustępować. Jednak zapalenie zatok nie zawsze przebiega tak prosto. Może pojawić się duży obrzęk, który zamknie ujście zatok. W wyniku tego powstanie w zatokach podciśnienie i zacznie gromadzić się w nich wydzielina, która sprawia, że drobnoustroje mają doskonałe środowisko do życia i namnażania.

Zapalenie zatok często jest następstwem przeziębienia
Zapalenie zatok często jest następstwem przeziębienia (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pojawia się dokuczliwy ból głowy, który zlokalizowany jest w okolicach czoła i nosa. Szczególnie intensywnie atakuje podczas schylania głowy. Rośnie temperatura ciała, a nos jest niedrożny. Jeśli za infekcję odpowiadają wirusy, najpóźniej po trzech dniach poczujemy ulgę. Jeśli zaś bakterie, wtedy należy zażyć antybiotyk. Leczenie trwa zazwyczaj od dziesięciu do czternastu dni i trzeba uważać, aby infekcja nie przeszła w przewlekłe zapalenie zatok, gdyż wtedy jej leczenie będzie znacznie dłuższe i trudniejsze. Lekarz, oprócz antybiotyku, może zalecić środki, które mają za zadanie oczyszczanie zatok. Upłynniają one zalegającą wydzielinę i dzięki temu łatwiej jest ją usunąć i oczyścić zatoki z wydzieliny oraz bakterii tam żyjących. Można też zażywać leki obkurczające błonę śluzową, przeciwzapalne i łagodzące gorączkę oraz mające działanie przeciwbólowe. W niektórych przypadkach konieczna może być punkcja zatok, aby oczyścić zatoki z wydzieliny i przeciwdziałać dalszemu rozszerzaniu się infekcji.

Pomocne w leczeniu zapalenia zatok są zabiegi na zatoki wykonywane w domu. Doskonałe efekty przynoszą inhalacje oraz ciepłe okłady, które nakładamy na czoło lub policzki w celu rozgrzania chorych zatok.

2. Zapalenie oskrzeli

Kolejnym powikłaniem po przeziębieniu jest zapalenie oskrzeli. Objawem choroby jest kaszel, który na początku jest suchy i męczący, a później przechodzi w mokry, który połączony jest z odkrztuszaniem. Zapaleniu oskrzeli najczęściej towarzyszy gorączka. Mogą też pojawić się duszności, które spowodowane są zwężeniem oskrzeli, które wystąpiło w wyniku obrzęku śluzówki. Za wystąpienie zapalenia oskrzeli odpowiadają wirusy. Przebieg zapalenia oskrzeli jest łagodny. Leczenie trwa do dziesięciu dni, ale kaszel może się utrzymywać znacznie dłużej.

Leczenie zapalenia oskrzeli nie jest skomplikowane. Wystarczy dbać o odpowiednią dietę, obniżać gorączkę i uzupełniać niedobory płynów w organizmie. Można też stosować syrop, który powinien być odpowiedni do występujących objawów. W pierwszym etapie powinien to być syrop hamujący odruch kaszlowy, w drugim syrop wykrztuśny.

Musisz to wiedzieć

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zapalenie oskrzeli, doskonale sprawdzają się klasyczne metody, czyli:

• mleko z miodem,

• mleko z czosnkiem,

• czosnek z chlebem,

• herbata z miodem i cytryną,

• herbata z malinami.

Skuteczne jest też postawienie baniek, gdyż pobudza to układ odpornościowy, który walczy z chorobą. Najlepszym lekarstwem jest jednak ciepłe łóżko i oklepywanie pleców. Kiedy więc dopadnie nas zapalenie oskrzeli, powinniśmy z kubkiem mleka z miodem udać się do łóżka, aby wygrzać organizm.

3. Zapalenie gardła

Wraz z przeziębieniem występuje zazwyczaj zapalenie gardła. Nie wymaga jednak ono specjalnego leczenia. Warto jednak wiedzieć, że wirusy mogą utorować drogę bakteriom, które bytują w gardle, powodem czego może być ostra infekcja śluzówki gardła i migdałków. Tak zazwyczaj zaczyna się angina. Charakteryzuje się ona tym, że ból gardła staje się silny i promieniuje do uszu, pojawia się ból głowy, występują dreszcze i rośnie temperatura ciała. Powiększone stają się też węzły chłonne, które bolą podczas ucisku. Angina nie ogranicza się tylko swoim działaniem do gardła, ale działa na cały organizm. Może mieć poważne następstwa i prowadzić nawet do problemów z nerkami lub sercem. Lekarz najczęściej zapisuje antybiotyk i leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Konieczne jest też powstrzymanie się od wysiłku fizycznego, aby nie obciążać serca.

Walcząc z anginą, należy uzupełniać niedobory płynów, gdyż w wyniku gorączki organizm bardzo się poci. Należy pić ciepłe napoje. Idealna jest herbata z cytryną, malinami lub miodem. Warto też płukać gardło naparem z szałwii. Zalecane jest leżenie w łóżku przez czas trwania choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze