Rodzaje zapalenia zatok
Wszystko zaczyna się od kataru. Zaraz po nim występują kolejne objawy. Pojawia się zdradliwy ból głowy, który nasila się przy schylaniu. Zatyka się nos i pojawiają się trudności z oddychaniem. To są zazwyczaj pierwsze objawy zaplenia zatok. Najczęściej uważa się, że najlepszym środkiem na leczenie zatok jest Ibuprom Zatoki, cena tego lekarstwa jest bowiem przystępna. Ale trzeba wiedzieć, że są różne rodzaje zapalenia zatok. Przed zastosowaniem leczenia należy się dowiedzieć, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami zapalenia zatok. Można wyróżnić co najmniej trzy rodzaje: zapalenie ostre, zapalenie podostre i przewlekłe zapalenie zatok.
1. Nie lekceważ bólu zatok
Nie należy lekceważyć bólu zatok, gdyż może to świadczyć o zapaleniu, które sprawia, że zatoki nie wykonują dobrze swoich zadań.
Zdrowe zatoki odpowiadają za:
• ogrzewanie lub oziębianie wdychanego powietrza tak, aby miało odpowiednią temperaturę,
• nawilżanie wdychanego powietrza,
• oczyszczanie wdychanego powietrza.
Można powiedzieć, że zatoki przygotowują powietrze i sprawiają, że nie podrażnia ono błony śluzowej dróg oddechowych. Zarówno zatoki, jak i nos chronią organizm przed wirusami, alergenami i bakteriami. Kiedy oddychamy, powietrze za każdym razem przechodzi przez zatoki – zarówno przy wdechu, jak i wydechu. Kiedy w wyniku zapalenia zatok kanaliki, którymi powietrze przepływa, stają się niedrożne, zatoki nie są wentylowane odpowiednio. Powietrze nie znajduje ujścia, co sprawia, że wytwarzane jest więcej śluzu. Śluz natomiast szybko zmienia swoją postać i staje się ropną wydzieliną. Nie ma ona ujścia, więc staje się wspaniałą pożywką dla wirusów i bakterii. Wszystko to sprawia, że katar jest coraz gęstszy. Nie można się go pozbyć, wydmuchiwanie nosa jest nieskuteczne.
Przez to nasila się ból głowy i zaczyna proces zapalny. Proces zapalny może być wywołany przez:
• bakterie,
• wirusy,
• alergeny.
2. Rodzaje infekcji zatok
Wyróżniamy trzy rodzaje infekcji zatok. Można przyjąć, że różnią się one miedzy sobą intensywnością oraz czasem trwania.
• Ostre zapalenie zatok. Trwa ono krócej niż trzy tygodnie. Pojawia się sporadycznie, najczęściej wtedy, kiedy nasz organizm jest osłabiony. Może się pojawić, kiedy narazimy naszą głowę na przeziębienie lub przewianie.
• Podostre zapalenie zatok. Czas trwania wynosi od trzech tygodni do trzech miesięcy. Powody jego pojawienia są podobne do powodów odpowiedzialnych za ostre zapalenie zatok.
• Przewlekłe zapalenie zatok. Czas trwania to ponad trzy miesiące. Charakterystyczne jest to, że ten rodzaj zapalenia zatok bardzo często nawraca. Jest to najcięższa postać choroby, na którą bardzo często nie działają lekarstwa. W celu skutecznego wyleczenia może być potrzebne przeprowadzenie zabiegu udrożnienia zatok.
W przypadku niewłaściwego leczenia lub jego zaniechania ostre zapalenie zatok ma tendencję do przechodzenia w zapalenie przewlekłe.
Musisz to wiedzieć
3. Zatoki trzeba wyleczyć
Nie ważne, jaki rodzaj infekcji dotknął nasze zatoki, muszą być one wyleczone. W przypadku ostrego zapalenia zatok ulgę przynosi często Ibuprom Zatoki – cena tego lekarstwa i jego skuteczność są bardzo dobre. Może się okazać, że niezbędne będzie też zastosowanie leków mukolitycznych, czyli takich, które rozrzedzają wydzielinę. Można też stosować leki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, przeciwhistaminowym, a w niektórych przypadkach także antybiotyki. Ibuprom Zatoki ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, więc może być stosowany z powodzeniem. Przed użyciem każdego lekarstwa należy zapoznać się z ulotką do niego dołączoną.
Jeśli leczymy zapalenie podostre, zazwyczaj lekarz przepisuje odpowiednie antybiotyki. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok konieczne zazwyczaj bywa leczenie operacyjne. Podczas zabiegu odtwarzane są naturalne proporcje w budowie nosa i zatok. Usuwane są także zmiany, które się pojawiły, czyli najczęściej ziarnina zapalna, torbiele lub polipy. W chwili obecnej stosuje się techniki endoskopowe, które należą do mało inwazyjnych.
Warto pamiętać, że przewlekłe zapalenie zatok odpowiada nie tylko za trudniejsze oddychanie. Może być ono przyczyną wielu poważniejszych schorzeń. Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet mózgu.