Trwa ładowanie...

Guz Potta a zatoki

Avatar placeholder
21.06.2019 14:28
Guz Potta a zatoki
Guz Potta a zatoki (123rf)

Nieleczone bakteryjne zapalenie zatok może doprowadzić do powstania guza Potta. Jest to pewnego rodzaju ciastowaty obrzęk skóry oraz tkanek miękkich. Guz Potta najczęściej możne wystąpić w okolicach czoła. Za jego powstanie odpowiada najczęściej nieleczone bakteryjne zapalenie zatok. W przypadku zapalenia zatok wywołanego przez bakterie pojawia się katar zatokowy, a po pewnym czasie obrzęk śluzówki może doprowadzić do zamknięcia połączenia zatok z jamą nosową.

spis treści

1. Kiedy może wystąpić guz Potta?

Guz Potta może wystąpić niezależnie od wieku. Jednak najczęściej cierpią na niego pacjenci między 10. a 20. rokiem życia. Jego podstawową przyczyną jest nieleczone bakteryjne zapalenie zatok czołowych. Jeśli nie będziemy leczyć bakteryjnego zapalenia zatok czołowych, może pojawić się właśnie guz Potta. Może się on stopniowo przesuwać w kierunku czaszki, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, z utratą wzroku włącznie. Po zdiagnozowaniu guza Potta operacji poddała się znana modelka Joanna Krupa.

Nieleczone zapalenie zatok, może powodować Guz Potta
Nieleczone zapalenie zatok, może powodować Guz Potta (123RF)

2. Objawy guza Potta

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Objawami, które mogą wskazywać na jago pojawienie się i rozwój, są:

• powtarzające się, intensywne bóle głowy i nieprzyjemnego ucisku w okolicach czoła;

• pojawienie się światłowstrętu;

• pojawienie się wysokiej gorączki;

• pojawienie się wymiotów;

• możliwość letargu;

• pojawienie się objawów, które towarzyszą zapaleniu zatok, czyli zatkany nos, katar zatokowy, kaszel, ropna wydzielina z nosa.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

3. Jak leczyć guz Potta?

Sposób na skuteczne wyleczenie guza Potta jest tylko jeden. Po jego zdiagnozowaniu należy przeprowadzić konsultację chirurgiczną, która kończy się zabiegiem chirurgicznym. Guz musi być usunięty przez chirurga. Po przeprowadzeniu zabiegu przez dwa miesiące należy przyjmować odpowiednie antybiotyki, które skutecznie będą zwalczały bakterie w zatokach. Jeśli nie usuniemy guza Potta, zakażenie może przemieszczać się w kierunku jamy czaszki. To może być przyczyną powstania powikłań. Z utratą wzroku włącznie.

Musisz to wiedzieć

Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie bagatelizować bakteryjnego zapalenia zatok. Proces leczenia tego rodzaju zapalenia polega na tym, że podawane są choremu antybiotyki, które powinny udrożnić zatoki i zwalczyć bakterie chorobotwórcze. Jeśli nie będziemy leczyć bakteryjnego zapalenia zatok, może to skutkować pojawieniem się powikłań. Do takich można zaliczyć guz Potta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze