Trwa ładowanie...

Przewlekły ból głowy

Avatar placeholder
23.05.2017 22:09
Przewlekły ból głowy
Przewlekły ból głowy

Jeśli codziennie boli cię głowa, prawdopodobnie należysz do pięciu procent Polaków, którzy zmagają się z codziennym, przewlekłym bólem głowy. Na szczęście, można z nim walczyć, trzeba tylko poznać przyczyny jego pojawiania się. Może się okazać, że za ból głowy odpowiada kręgosłup szyjny, migrena, depresja itd. Wiedząc, jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłego bólu głowy, można z powodzeniem postawić odpowiednią diagnozę i skutecznie go leczyć.

Codzienny (przewlekły) ból głowy, zwany też CBG, to określenie na ból głowy utrzymujący się przez ponad piętnaście dni przez przynajmniej trzy miesiące. Na dodatek trwa on przynajmniej cztery godziny dziennie. Niezwykle rzadko codzienny, przewlekły ból głowy jest bólem wtórnym, czyli jego powodem najczęściej nie są różnego rodzaju urazy mechaniczne, guz mózgu, zapalenie zatok ani nadciśnienie tętnicze.

spis treści

1. Jak rozpoznać przewlekły ból głowy?

Należy wiedzieć, że codzienny (przewlekły) ból głowy nie jest jednym rodzajem bólu. To nie jest ból głowy, który ma ściśle określone przyczyny i u każdego występuje z tego samego powodu. Przewlekły ból głowy to ogólne określenie, które charakteryzuje różne typy bólu głowy.

przewlekły ból głowy występuje u sporej grupy społeczeństwa
przewlekły ból głowy występuje u sporej grupy społeczeństwa (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wystarczy wspomnieć o:

  • migrenowym bólu głowy;

  • przewlekłym, napięciowym bólu głowy, będącym efektem przemęczenia organizmu;

  • bólach polekowych głowy, gdzie ból występuje jako efekt uboczny zażywania różnych leków.

Przewlekły ból głowy pojawia się najczęściej jako naturalne następstwo innych rodzajów bólu głowy. Jeśli wcześniej zmagaliśmy się z bólem migrenowym lub napięciowym, jest duża szansa, że pojawi się przewlekły ból głowy. Zaobserwowano także, że w niektórych przypadkach ból głowy od razu przybiera formę bólu przewlekłego. Można wtedy mówić o nowym codziennym bólu głowy.

2. Przyczyny przewlekłego bólu głowy

Codzienny ból głowy może wynikać z różnych przyczyn. Wiadomo, że kręgosłup szyjny nie powinien powodować tego rodzaju bólu, gdyż nie ma on najczęściej przyczyn mechanicznych. Może natomiast pojawiać się w wyniku złego trybu życia. Szczególnie często diagnozowany jest u ludzi narażonych na stres. Pojawia się też w przypadku niewłaściwego leczenia innych, współistniejących dolegliwości. Jeśli chodzi o przyczyny, które mogą sprawiać, że głowa boli codziennie, można wymienić:

  • nadużywanie lekarstw przeciwbólowych;

  • zbyt duże spożycie kofeiny lub alkoholu;

  • nałogowe palenie papierosów;

  • narażenie na przewlekły stres;

  • nieleczoną depresja;

  • nieleczoną bezsenność;

  • zbyt dużą nadwagę;

  • bardzo rzadko przyczyną jest nadciśnienie tętnicze. Ale nieleczone może być przyczyną przewlekłego bólu głowy.

3. Leczenie przewlekłego bólu głowy

Niestety, leczenie tego rodzaju bólu głowy jest trudne. Często też, pomimo odpowiedniego leczenia, efekty mogą być mało satysfakcjonujące. Najważniejsze jest określenie przyczyn powstania przewlekłego bólu głowy i ich eliminacja. Najlepsze efekty można osiągnąć, ściśle współpracując z lekarzem i przestrzegając jego zaleceń.

Musisz to wiedzieć

Warto też wyeliminować przyczyny, które mogą odpowiadać za powstawanie przewlekłego bólu głowy. Gdy przyczyną są choroby współistniejące to, aby skutecznie walczyć z przewlekłym bólem, należy je najpierw wyleczyć. Pomocne może być też dobranie takich lekarstw, które zminimalizują występowanie chorób współistniejących, a przez to zmniejszą szansę na pojawienie się bólu głowy. W niektórych przypadkach konieczne może być odstawienie środków przeciwbólowych, szczególnie jeśli chodzi o polekowy ból głowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze