Zapalenie zatok o podłożu alergicznym
Najczęstszymi objawami alergicznego zapalenia zatok są katar, nieżyt nosa oraz ból głowy w okolicy czoła. Może się też pojawiać ból w obrębie zatok szczękowych. Charakterystycznym objawem jest katar, który może być przewlekły i połączony z ciągle spływającą do gardła wydzieliną. Ta wydzielina jest połykana lub odkrztuszana przez chorego. Warto wiedzieć, że w przypadku zapalenia zatok o podłożu alergicznym nie występuje najczęściej gorączka. Zatkane zatoki, które nie są leczone, mogą prowadzić do powstania astmy lub polipów nosa.
1. Za co odpowiada nos?
Nos jest bardzo ważnym i skomplikowanym organem. Jego działanie można porównać do urządzenia uzdatniającego powietrze. Odpowiada za dostosowanie wdychanego powietrza do tego, jakie warunki panują w oskrzelach. Powietrze, które wdychamy, może mieć nieodpowiednią temperaturę, czyli może być zbyt zimne lub za gorące.
Może być też zbyt suche lub obfitować w wiele zanieczyszczeń. Oddychając przez nos, sprawiamy, że powietrze jest oczyszczane. Za oczyszczanie powietrza odpowiadają rzęski, które są na błonie śluzowej. Zanieczyszczenia, które zostały przez nie zebrane, zostają usunięte podczas kichania. W momencie przejścia powietrza przez nos, zostaje ono odpowiednio nawilżone, a jego temperatura ustawiana jest na poziomie ciepłoty ciała człowieka.
Nos odpowiada także za oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, czyli grzybów, bakterii i wirusów. Zajmują się tym specjalne rodzaje komórek. Zdrowy nos jest też barierą, która chroni organizm przed wnikaniem do niego toksycznych związków. Jeśli nos nie jest zdrowy, może to skutkować infekcją lub powstaniem alergii.
2. Co zaburza pracę nosa?
Na zaburzenie pracy nosa mogą wpływać czynniki, których o to nie podejrzewamy. Nawet, wydawać by się mogło, zwykłe czyszczenie nosa noworodkowi przy użyciu gumowej gruszki może naruszać stabilność rzęsek śluzówki. Przez to może doprowadzić do zniszczenia pierwszej linii obrony przed czynnikami alergizującymi oraz przed bakteriami.
Także ciągłe stosowane kropli do nosa może prowadzić do uszkodzenia struktury rzęsek. Struktura ta jest niezwykle delikatna i kiedy zostanie uszkodzona, mikroorganizmy chorobotwórcze bez większego problemu mogą przedostawać się do głębszych poziomów nabłonka śluzówki i atakować pozostałe partie układu oddechowego, czyli gardło, krtań, zatoki i oskrzela.
Zatkane zatoki są najczęściej przyczyną uszkodzenia tych struktur. Poprzez obkurczanie naczyń śluzówki nosa i stosowanie kropli oleistych może nastąpić nawet stopniowy zanik wspomnianych wyżej struktur. Jeśli dana osoba jest genetycznie obciążona skłonnościami do alergii, może się rozwinąć u niej uczulenie na pyłki, pleśń oraz roztocza.
3. Alergia przyczyną zapalenia zatok
Jak już wspomniano, najczęściej alergiczne zapalenie zatok przynosowych nie powoduje gorączki. Można zaobserwować tylko obrzękniętą śluzówkę nosa, która pokryta jest przezroczystą wydzieliną śluzową. Chora śluzówka może mieć różowosiny kolor. Nie pojawia się wydzielina ropna, ale bardzo często występują bóle głowy. Alergia może być wywołana przez nietolerancję na leki przeciwzapalne, na kwas acetylosalicylowy i pokarmy, w których zawarte są naturalne salicylaty. Zatkane zatoki są najczęściej bardzo bolesne.
Musisz to wiedzieć
4. Wykrywanie alergicznego zapalenia zatok
Jeśli często zmagamy się z zatkanymi zatokami i nie wiemy, co jest tego przyczyną lub podejrzewamy podłoże alergiczne, wtedy warto wykonać test ALCAT i testy śródskórne. Przeprowadzenie testów prowokacyjnych z kwasem acetylosalicylowym pozwoli na wykrycie ewentualnej nietolerancji aspiryny.
Natomiast test ALCAT i testy skórne przydatne są w procesie wykrywania alergii pochodzenia pokarmowego. Natomiast testy prowokacyjne i testy śródskórne pozwalają na wykrycie, że czynnikiem alergizującym są grzyby pleśniowe. Warto pamiętać, że zatkane zatoki to nie tylko uczucie dyskomfortu. Jeśli nie będziemy leczyli alergicznego zapalenia zatok, może ono doprowadzić do powstania polipów nosa, a nawet astmy.